Pchjongjang - S příchodem roku 2017 potěšil severokorejský vůdce Kim Čong-un svůj lid tím, když jim v novoročním projevu oznamoval, že jaderný program země směřuje do finální fáze. A skutečně svůj slib dodržel, země za letošní rok provedla nejvíc jaderných testů v historii a nyní hlásí dosažení balistické rakety.
Na konci roku 2017 to vypadá, že Kim Čong-un nejen dostál svých slibů, v mnoha ohledech se mu toho podařilo mnohem více. Raketa, která zasáhne Washington? Splněno. Vodíková bomba 17 krát silnější než ta, kterou Američané shodili na Hirošimu? Dosaženo. Získal si pozornost celého světa a už nikdo na zeměkouli se na něho nedívá skrz prsty? Tohle splnil na výbornou.
A jen tak pro jistotu se zbavil i potenciálního rivala, svého nevlastního bratra Kim Čong-nama a společně s ním do záhrobí poslal letos i celou řadu dalších vůdců země, kteří by mohli mít trochu jiné představy o tom, jakým směrem by se mohla země ubírat. Ale ze všeho nejvíc dokázal zesměšnit i amerického prezidenta, který si teď musí případný útok dvakrát rozmyslet.
"Kim je skutečně na vrcholu své moci, jaderný program je dokončený z 90 až 95 procent a zatím nemáme žádné zmínky o seriózních povstáních nebo akcích disidentu," řekla Sue Mi Terry, analytička zaměřená na Severní Koreju, která pracuje pro CIA. "Palác v Pchjongjangu má spoustu důvodů k oslavám," dodává.
Před šesti lety, když tehdy sedmadvacetiletý Kim Čong-un přebíral vládu po svém otci, svět se na něho díval odlišně. Pro některé byl směšným avatarem, který přebírá železné žezlo, ale nemá na to udržet si vládu pomocí krutých praktik. Pro jiné byl nadějí, že Severní Koreju konečně čekají lepší zítřky a postupné otevření světu. Kim Čong-un se však ukázal být naprosto jiným, než svět předpokládal. Odborníci dokonce říkají, že režim za jeho vlády je daleko přísnější, než byl za jeho otce.
Letos uskutečnil celkem 25 raketových testů, tři z nich byly mezikontinentální a jedna velice silná vodíková bomba. Plány do příští roku jsou tak jasné - chce úspěšně zminimalizovat jadernou hlavici, která přežije návrat do atmosféry. S touhle zbraní se zařadí s plnou silou do atomového klubu a způsobí Donaldu Trumpovi bezesné noci.
"Z pohledu Severokorejců je Kim nemírně úspěšný. Je mladý, ale stojí si rovně s americkým prezidentem. Ostrá výměna výhrůžek dodává lidu pocit, že se Američanů nemusí bát," domnívá se Nam Sung-wook, který vyučuje studia o KLDR na univerzitě v Soulu. "Kdyby byl mým studentem, dal bych mu za jedna, povedlo se mu totiž vše, o co usiloval," dodává profesor.
"Je celkem jasné, o co mu jde," řekl Ken Gause, analytik n KLDR ze CNA. "Až bude mít skutečně jadernou mezikontinentální raketu, pak bude připraven vyjednávat na půdě OSN. Chce mít za sebou jistotu, že pro sebe a zemi vyjedná uspokojivé podmínky," domnívá se Gause s tím, že pokud USA chce otevřít cestu k hovorům, nesmí trvat na jaderném odzbrojení KLDR.
Související
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
Severní Korea (KLDR) , Kim Čong-un , jaderný výzkum , Jaderné zbraně , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží
před 2 hodinami
Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz
před 3 hodinami
Tropické počasí je zpět. Pondělí bude ještě teplejší, potvrzuje výstraha
před 4 hodinami
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
před 5 hodinami
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
před 6 hodinami
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
před 7 hodinami
Hormuz se neotevře okamžitě, varuje Írán navzdory pokroku v jednáních
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
včera
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
7. srpna 2026 22:04
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
7. srpna 2026 20:55
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
Teherán podle webu The Guardian usiluje o to, aby diplomatická jednání s USA schválně protáhl a udržel tak amerického prezidenta Donalda Trumpa v probíhajícím konfliktu až do podzimních voleb do Kongresu. Cílem íránské strany je uštědřit americkému prezidentovi politickou ránu, která by se mohla vyrovnat krizi s americkými teheránskými rukojmími za prezidenta Jimmyho Cartera.
Zdroj: Libor Novák