Islámábád - Nositelka Nobelovy ceny za mír Malala Júsufzaiová dnes navštívila v Pákistánu své rodné údolí Svát, aby se mohla vidět se svými rodiči a dalšími příbuznými.
Ve vlasti je Malala od čtvrtka vůbec poprvé po šesti letech. V místě její návštěvy přijaly úřady přísná bezpečnostní opatření a mnohé přístupové cesty byly uzavřeny.
Do rodného údolí ji dopravil vrtulník. "Když jsem začala mluvit... nemohla jsem zadržet slzy. Je to příliš dojemné. Jsem tak šťastná, že jsem doma a znovu jsem vkročila na tuto půdu," uvedla v rozhovoru pro BBC. "Můj sen se splnil. Do Svátu se vrátil mír díky neocenitelným obětem mých bratří a sester," dodala Júsufzaiová.
Malala není v Pákistánu jednoznačně přijímána. Většina lidí ji sice podporuje, podle řady jiných, kteří považují vzdělání žen za nebezpečné, je ale hanbou své země. Skupina soukromých škol ji odsoudila "za antiislámskou a antipákistánskou ideologii". "Je to absurdní a nedává to žádný smysl," řekla Malala. "Jediné, co k tomu mohu říci, je, že miluji Pákistán, jsme Pákistánka a chci pro svou zemi lepší budoucnost," dodala.
V Islámábádu se Júsufzaiová před dvěma dny sešla s pákistánským premiérem Šahídem Chakanem Abbásím. Ve státní televizi pak řekla, že den jejího návratu je nejšťastnější v jejím životě. Slíbila také, že bude pokračovat ve svých aktivitách na podporu vzdělání dívek v Pákistánu.
Na podzim roku 2012 ji ozbrojenci z Tálibánu kvůli její kampani vážně zasáhli střelou do hlavy a do krku. Dívka ale přežila. Malala byla letecky přepravena do Británie, kde se podrobila sérii náročných operací. Po propuštění z nemocnice v britském Birminghamu se Júsufzaiová znovu vrhla do boje za práva dětí na vzdělání.
Tálibán ovládal údolí Svát do roku 2009, kdy jeho bojovníky vytlačila při rozsáhlé operaci pro radikálům pákistánská armáda. Během své vlády v údolí Svát členové Tálibánu vyhazovali do povětří dívčí školy a uplatňovali přísné islámské právo šaría.
Související
Mladá nobelistka Malala ukončila návštěvu Pákistánu
Nobelistka Malala se vrátila do Pákistánu, před lety ji málem zavraždil Taliban
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Není důvod, aby ceny ropy rostly. Hormuzským průlivem lodě normálně proplouvají, tvrdí USA
před 2 hodinami
Volby v USA se blíží. Trumpova podpora je na historickém minimu, Demokraté ale vyhráno nemají
před 3 hodinami
Nikopol. Ukrajinské město, o kterém jste nikdy neslyšeli, by mohlo obranu před drony učit celý svět
před 4 hodinami
Supernemocnice v Letňanech nebude. Místo toho chce Babiš opět komplexní vládní čtvrť
před 5 hodinami
Okamura míří na na pracovní cestu do Číny. Může jednat o zadrženém občanovi
před 6 hodinami
Anglie slaví první cenný kov od roku 1966. Bronz získala po zvládnuté přestřelce s Francií
před 7 hodinami
Při íránském útoku zemřeli dva američtí vojáci. USA provedly v odvetě další sérii úderů
před 8 hodinami
Lístek za dva miliony dolarů? Skutečným vítězem MS ve fotbale je FIFA, ceny vstupenek jsou nejdražší v historii
před 9 hodinami
Rusko v noci podniklo největší raketový útok na Ukrajinu od začátku invaze
před 10 hodinami
Sulyok ustoupil. Maďarský prezident schválil své vlastní odvolání z funkce
před 12 hodinami
Počasí příští týden tropické nebude, naopak dorazí ochlazení
včera
Zelenskyj chce urovnat vztahy s Polskem. Otevře spisy o masakrech ve Volyni
včera
Kanadu spaluje na 900 lesních požárů. Tvrdě dopadají i na obyvatele USA
včera
Trump chce prodat Turecku letouny F-35. Zničíte rovnováhu sil na Blízkém východě, varuje Netanjahu
včera
Konvoje OSN nepřetržitě pendlující tam i zpět. Co jedí statisíce lidí žijících na ukrajinské frontové linii?
včera
Ruská armáda chystá obří mobilizaci. Plánuje zrekrutovat půl milionu nových vojáků
včera
Ukrajina provedla úspěšné útoky na ruská logistická centra, oznámil Zelenskyj
včera
Trump odstartoval největší hazard kariéry. Může skončit pozemní invazí do Íránu, varují experti
včera
Organizátoři fotbalového MS doufají ve zlepšení klimatických podmínek. Chystá se finále, jaké se dosud nevidělo
včera
Trump obvinil Peking z největšího úniku dat v historii. Pak navrhnul uspořádání MS ve fotbale spolu s Čínou
Tvrzení o čínském kybernetickém útoku, které prezident Donald Trump přednesl ve svém čtvrtečním televizním projevu, by za normálních okolností znamenalo zásadní narušení vztahů mezi Washingtonem a Pekingem. Prezident prohlásil, že Čína stojí za největším únikem volebních dat v historii, přičemž se odvolal na menšinový názor zpravodajských služeb, podle něhož se asijská velmoc snažila v roce 2020 podkopat jeho volební šance.
Zdroj: Libor Novák