Islámábád - Pákistánská nositelka Nobelovy ceny za mír Malala Júsufzaiová (20) se dnes po šesti letech vrátila do rodné země. Na podzim roku 2012 ji ozbrojenci z Talibanu kvůli její kampani za práva dívek a žen postřelili do hlavy a do krku.
V metropoli Islámábádu se Júsufzaiová sešla s pákistánským premiérem Šahídem Chakanem Abbásím a později pronesla krátký projev ve státní televizi. "Toto je nejšťastnější den mého života. Stále nemohu uvěřit tomu, že se to stalo," řekla nyní 20letá žena se slzami v očích. "Normálně nepláču... Je mi teprve 20 let, ale zažila jsem toho už hodně," dodala Júsufzaiová, která do Pákistánu přicestovala se svými rodiči.
Návštěvu nositelky Nobelovy ceny provázejí v Pákistánu přísná bezpečnostní opatření. Obavy o bezpečnost znemožní s největší pravděpodobností Júsufzaiové navštívit její rodné údolí Svát v malebné horské oblasti severozápadně od Islámábádu, kde se v roce 2012 stala terčem útoku islamistů.
Tálibán ovládal údolí Svát do roku 2009, kdy jeho bojovníky vytlačila při rozsáhlé operaci pro radikálům pákistánská armáda. Během své vlády v údolí Svát členové Tálibánu vyhazovali do povětří dívčí školy a uplatňovali přísné islámské právo šaría. Júsufzaiovou Tálibán odsuzoval za prosazování práv dívek na vzdělání a údajné šíření západních hodnot.
Júsufzaiová už v září 2008 vystoupila jako jedenáctiletá v pákistánském klubu před tamními novináři a kritizovala uzavření dívčích škol Tálibánem v údolí Svát. Její zápisky o nelehkém životě místních žen a dívek pak v první polovině roku 2009 pod pseudonymem pravidelně uveřejňoval server BBC.
V říjnu 2012 Júsufzaiovou cestou ze školy v autobuse vážně postřelili extremisté z hnutí Tálibán do hlavy a krku. Dívka byla letecky přepravena do Británie, kde se podrobila sérii náročných operací. Po propuštění z nemocnice v britském Birminghamu se Júsufzaiová znovu vrhla do boje za práva dětí na vzdělání. Jejím krédem je, že nejlepší způsob boje proti terorismu je vzdělat příští generaci.
V roce 2014 získala za svůj boj za práva dětí Nobelovu cenu za mír jako nejmladší laureátka v historii. V současné době studuje Júsufzaiová na Oxfordské univerzitě. Její nadace Malala podporuje vzdělávání, přičemž se zaměřuje především na Pákistán, Nigérii, Jordánsko, Sýrii a Keňu.
Júsufzaiová je ale v Pákistánu vnímána rozporuplně. Náboženští konzervativci ji často kritizují, že svou vlast ukazuje ve špatném světle, a obviňují ji, že usiluje jen o svou slávu.
Související
Mladá nobelistka Malala ukončila návštěvu Pákistánu
Nobelistka Malala navštívila v Pákistánu rodné údolí Svát
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 55 minutami
Trump se sejde s Putinem
před 1 hodinou
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 3 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 3 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy.
Zdroj: Libor Novák