Tajemství prozrazeno. Proč se KLDR vzdává jaderných zbraní?

Slova severokorejského diktátor a Koim Čong-una pronesená v pátek stále překvapují: "když se budeme často potkat a vybudujeme si s Američany důvěryhodný vztah, podepíšeme mírovou smlouvu a přestaneme se chovat agresivně, tak proč žít atomovými zbraněmi?" Jsou však skutečně za denuklearizaci Korejského poloostrova jen mírumilovné zájmy?

Podobné sliby byly v minulosti ze strany KLDR dány už mnohokrát, upozorňuje Gordon G. Chang ve své analýze pro nationalinterest. Ba byly stvrzený i dohodami. Poprvé bylo memorandum o denuklearizaci podepsáno mezi oběma státy v roce 1992. Severní Korea dokonce v roce 1985 přistoupila k mezinárodní smlouvě o nešíření atomových zbraní. Tak proč bychom ji dnes měli věřit, že tentokrát bude své závazky skutečně brát vážně?

Podle Changa jsou tu minimálně dva dobré důvody proč ano. V první řadě je jednání prezidenta Donalda Trumpa se Severní Koreou. Severokorejci byli vždy zvyklí, že se s nimi jedná jako v rukavičkách, a že oni jsou tím postrachem Korey.

To se však s Trumpem změnilo. Nikdy předtím například nikdo z oficiálních představitelů USA nenazval kohokoliv z Kimů „malým tlustým rakeťákem“. Také jim nikdy nikdo otevřeně nevyhrožoval útokem.

Během krize kolem komedie Interview v roce 2014, kdy si KLDR po sérii hackerských útoků vynutila její stažení, se například Barack Obama vzmohl maximálně na to, že do svobody slova nebude zasahovat diktátor.

Tump však nechřestí jen slovy, ale zbraněmi.  Vojenské jednotky na Jihu byly poprvé o 90. let posíleny, do oblasti byly přesunuty nové letecké síly. Ve skladech se hromadí zbraně včetně kazetových bomb. Do oblasti poslední dobou častěji zavítá i letadlová loď.

I přesto, že Kim vlastní atomové zbraně, vrcholem jeho námořních sil je ponorka z 60. let, v armádě vládnou čínské tanky ze 70. let a letectvo se může pochlubit maximálně Migy-29 z 80. let, pro které navíc nemá náhradní díly, takže nečinně stojí v hangárech.  Kim prostě chápe, že na moderní americkou válečnou mašinérii prostě nemá.

Druhým a neméně důležitým důvodem pro změnu Kimova názoru, je ekonomická situace KLDR. Kimovi jednoduše řečeno dochází peníze. Voják elitní pohraniční jednotky, který v prosinci dezertoval, měl v žaludku neuvařená zrna kukuřice. Pokud je toto strava elitních jednotek, jak jsou na tom asi ty neprivilegované?

Podle zpráv z Číny, která se poprvé přidala k sankcím, se omezily i nákupy severokorejské kanceláře 39. Ta zajištuje nákup zboží pro Kimovu rodinu. Pokud skutečně došlo k omezení nákupu pro ni, pak musí být situace skutečně zlá.

To, zda se skutečně podaří mezi KLDR a USA vyjednat přijatelnou dohodu je zatím ve hvězdách, ale vzhledem k situaci, ve které je nyní KLDR jsou naděje skutečně vysoké, uzavírá svůj pohled na věc Chang

Související

Kim Čong-Un

Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá

Severokorejský diktátor Kim Čong-un vyjádřil záměr rozšířit jaderný arzenál a vyzval Washington, aby respektoval jadernou sílu jeho země. Podle Kima spolu mohou Severokorejci a Američané vycházet, pokud Bílý dům akceptuje, že Pchjongjang si ponechá jaderné zbraně. Informovala o tom BBC. 
Kim Čong-un

Svět řeší nástupce Kim Čong-una. Poprvé v dynastii to nebude muž

Možná budoucí vůdkyně jedné z nejvíce izolovaných zemí světa, Severní Koreje, je obestřena tajemstvím a rostoucími spekulacemi. Mladá dospívající dívka, o které se věří, že se jmenuje Kim Ču-e, se v posledních letech objevuje po boku svého otce Kim Čong-una stále častěji. Podle některých odborníků ji severokorejský diktátor systematicky připravuje na roli své nástupkyně, což potvrzují i její účasti na vysoce sledovaných státních a vojenských akcích.

Více souvisejících

Kim Čong-un Severní Korea (KLDR) Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Péter Magyar

Magyar dal prezidentovi Maďarska a předsedovi Ústavního soudu lhůtu na rezignaci

Péter Magyar, předseda strany Tisza, po zasedání své parlamentní frakce oficiálně oznámil jména budoucích členů své vlády. Celkem představil sedm kandidátů na ministerské posty, přičemž celkový počet ministerstev v budoucí vládní struktuře by měl dosáhnout šestnácti. Tento krok vnímá jako nezbytný základ pro zahájení práce nového kabinetu, který má vzejít z výsledků voleb.

před 1 hodinou

Robert Fico

Slováci v referendu rozhodnou o Ficově rentě. Volební období se řešit nebude

Slovenský prezident Peter Pellegrini oficiálně vyhlásil konání celostátního referenda na 4. července. Občané se v něm budou vyjadřovat ke dvěma otázkám, které se týkají zrušení doživotní renty pro ústavní činitele a obnovy Úřadu speciální prokuratury spolu s Národní kriminální agenturou. Iniciátorem petiční akce, která předcházela vyhlášení tohoto hlasování, byla mimoparlamentní strana Demokrati.

před 2 hodinami

Ministr zahraničních věcí Petr Macinka

„Nepřípustné.“ Macinka si kvůli výhrůžkám předvolal ruského velvyslance

Ministr zahraničních věcí a místopředseda vlády Petr Macinka si nechal předvolat ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Důvodem tohoto diplomatického kroku byly nedávné výroky ruského ministerstva obrany a následný komentář místopředsedy Rady bezpečnosti Dmitrije Medveděva. Ti totiž označili vybrané české společnosti za možné terče ruských útoků.

před 3 hodinami

Čerpací stanice

Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro pohonné hmoty na úterý

Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro pohonné hmoty platné od úterý. Maximální cena benzinu byla stanovena na 40,64 koruny za litr, zatímco nafta nesmí překročit 40,86 koruny za litr. Oproti předchozímu období, kdy stropy činily 41,33 koruny u benzinu a 43,13 koruny u nafty, jde o snížení. U benzinu je pokles mírný, zatímco u nafty došlo k výraznějšímu zlevnění o 2,27 koruny za litr.

před 3 hodinami

Péter Magyar

Magyar plánuje navázat úzkou spolupráci s Tuskem. Nechá si poradit, jak obnovit vztahy s EU

Nově zvolený maďarský premiér Péter Magyar plánuje navázat úzkou spolupráci s polským předsedou vlády Donaldem Tuskem. Cílem tohoto partnerství je využít polských zkušeností s obnovou vztahů s Evropskou unií po letech vlády, která byla označována za neliberální. Oba politici, kteří se řadí ke středopravicovému a proevropskému proudu, stojí před podobným úkolem, jímž je náprava právního státu a fungování státních institucí po období demokratického úpadku a četných konfliktů s Bruselem.

před 4 hodinami

Barma, ilustrační foto

Myanmar zakázal distribuci menstruačních potřeby. Na černém trhu stojí víc než minimální mzda

Vojenský režim v Myanmaru rozšiřuje plošný zákaz distribuce menstruačních potřeb. Podle místních aktivistů armáda tvrdí, že odpůrci režimu využívají tyto produkty pro účely první pomoci nebo jako výstelku do obuvi, aby absorbovaly pot a krev. Země se nachází v občanské válce od roku 2021, kdy armáda svrhla demokratickou vládu a zahájila násilné represe vůči disidentům.

před 5 hodinami

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

Timmy je volný. Velryba uvízlá v Německu se dostala na svobodu

Plejtvák dlouhoploutvý, kterému veřejnost začala přezdívat Timmy, je opět volný. Poté, co před několika týdny opětovně uvízl, se v pondělí ráno podařilo tomuto mořskému savci znovu vyrazit na cestu. Jeho osud poutá v Německu značnou pozornost, přičemž některé televizní stanice dokonce zřídily nepřetržité videopřenosy, aby sledovaly jeho strastiplnou cestu zálivem Wismar v Baltském moři, kde se zvíře poprvé objevilo koncem března.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Evropská unie

Prokáže věk, umožní elektronický podpis. Do roku 2030 bude moci mít digitální identitu každý, plánuje EU

Evropská komise usiluje o to, aby do roku 2030 disponovali všichni občané a rezidenti členských států Evropské unie digitální identitou známou jako EUDI wallet. Tento nástroj má sloužit jako bezpečný digitální prostředek pro prokazování totožnosti při cestování, práci, využívání veřejných služeb, provádění plateb či podepisování dokumentů napříč celou unií.

před 8 hodinami

Íránská delegace v Pákistánu

Írán dal Trumpovi košem. Odmítnul další jednání s USA

Teherán v současnosti neplánuje účast na nových jednáních se Spojenými státy. Íránská státní média o tomto rozhodnutí informovala v neděli večer. K odmítnutí dialogu došlo krátce poté, co íránská armáda obvinila USA z porušení křehkého příměří. Situace se vyostřila jen několik hodin poté, co Donald Trump oznámil vyslání vyjednavačů do Pákistánu.

před 8 hodinami

Ropná rafinerie

Ceny ropy po uzavření Hormuzského průlivu opět strmě rostou

Světové ceny ropy v pondělí ráno zamířily vzhůru poté, co prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy zachytily a zajistily nákladní loď plující pod íránskou vlajkou. Reakce trhů byla okamžitá. Termínované kontrakty na ropu Brent vzrostly o 4,74 procenta na 94,66 dolaru za barel. Cena lehké americké ropy West Texas Intermediate se zvýšila o 5,6 procenta na 88,55 dolaru.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

USS Lassen

Příměří se hroutí. USA zadržely íránský tanker, Teherán poslal na americká vojenská plavidla drony

Americké námořnictvo se zmocnilo íránské nákladní lodi M/V Touska, která se pokusila proplout americkou blokádou íránských přístavů. Během operace v Ománském zálivu zahájily americké síly palbu a poškodily strojovnu plavidla. Incident eskaloval po šesti hodinách, kdy loď nereagovala na opakovaná varování. Americké velitelství CENTCOM potvrdilo, že následně námořní pěchota na palubu vstoupila.

před 11 hodinami

včera

včera

Markéta Vondroušová

Tenistce Vondroušové hrozí velký problém. Může dostat až čtyřletý trest

Nedávno se představila v rámci kvalifikace Poháru Billie Jean Kingové proti Švýcarkám a jednalo se o jeden z mála jejích startů v tomto roce, protože se v předešlé době trápila se zraněním ramene. Už to tak tovypadalo, že vítězka Wimbledonu z roku 2023 Markéta Vondroušová se pomalu začne vracet do pravidelného zápasového kolotoče, jenže nyní přišla nečekaná rána. České reprezentantce hrozí až čtyři roky zákazu činnosti poté, co vyšlo najevo, že loni v prosinci neodevzdala dopingový vzorek komisařce tak, jak podle pravidel měla.

včera

Daně, ilustrační fotografie.

Daňová přiznání už jsou přijímána jen elektronicky. Čas máte do začátku května

Už ve středu 1. dubna 2026 uplynula základní lhůta pro podání přiznání k daním z příjmů. Nyní je možné podat daňové přiznání už jen elektronicky. Finanční správa zatím eviduje přes 1,6 milionu daňových přiznání. Podíl elektronických podání dosáhl více než 62 %, což potvrzuje pokračující trend digitalizace v oblasti správy daní. 

včera

včera

S diskařem Bugárem se loučili Šebrle, Kratochvílová či Fibingerová

Sportovci i další lidé si v pátek nenechali ujít možnost se naposledy rozloučit s legendárním diskařem Imrichem Bugárem. Slovenský rodák zemřel minulý týden, bylo mu 70 let. Bugár se během úspěšné kariéry stal mistrem světa a stříbrným olympijským medailistou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy