Kábul - Pondělní útoky, ke kterým se přihlásil Islámský stát a které zabili na 50 lidí opět rozvířil debatu, o tom jak dál by měly Spojené státy dále postupovat v Afghánistánu. Jak se ukazuje i plán prezidenta Donalda Trumpa na stabilizaci situace ztroskotal.
Po 16 letech války je situace kritická, varuje The Guardian. Spojené státy se dostaly do situace, kdy nemohou vyhrát, nemohou válku zastavit a ani z ní odejít. Navíc mezi hnutím Talibán a nově příchozím Islámským státem panuje zatím křehké příměří. Obě strany se snaží oslabit vládnoucí režim.
Bohužel, obě hnutí mají stejnou taktiku: provádět útoky na civilisty. Tím ukazují neschopnost vlády prezidenta Ašrafa Ghaního ochránit je, a podkopávají tak zbytky důvěry, kterou prostí Afghánci v demokraticky zvolenou vládu mají. Cíly se stávají nejen fronty na registraci k volbám, které mají v Afghánistánu proběhnout v říjnu , ale i daleko citlivější cíle. Zatím největší úder provedl v lednu Talibán proti kábulské nemocnici. Zahynulo při něm přes 100 lidí. Vloni byl OSN zaznamenán rekordní počet civilních obětí. V bojích a během útoků bylo zabito 3500 lidí a 6500 bylo zraněno.
Na toto násilí není centrální vláda schopna reagovat. Již nyní ovládá pouhých 60% území Afghánistánu. A po letošní jarní ofenzivě povstalců, která tradičně začíná v tomto období, by se území ovládané vládou mohlo ztenčit až pod 50% území státu. Pokud se Kábul rozhodne vyslat do provincií nějakou armádu, dochází k jejímu okamžitému rozložení a dezerci vojáků, i s vybavením. Časté jsou také útoky afghánských rekrutů vůči západním instruktorům.
Bez strategie zůstává i Washington. Prezident Trump sice navýšil počet amerických vojáků v zemi, ale k pozitivnímu výsledku to nevedlo. Kábul není schopen na dobytých územích obnovit svoji moc a ty znovu zabírá Taliban. Zdá se tedy, že se naplňují slova senátora Randa Paula. Ten tvrdí, že se z Afghánistánu pro Američany stane jedno veliké cvičiště. Je totiž čím dál jasnější, že v něm Spojené státy nemohou vyhrát.
Také je jasné že se nemohou stáhnout, jak se stalo v Iráku. Mocenské okno by totiž okamžitě využili Rusové a Íránci a strategicky důležitou zemi uprostřed Asie by se pokusili získat pod svůj vliv. Afghánistán má taky důležitý vliv na sousední Pákistán. Pokud by se válka přelila i sem hrozilo by celému světu veliké nebezpečí, neboť Pákistán je atomová velmoc a zbraně hromadného ničení by se mohly dostat do rukou teroristům. Proto musí Američané v Afghánistánu zůstat a držet si palce aby vydrželi. Nic jiného jim totiž nezbývá.
Související
Tálibán zakázal mobilní telefony
Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí
Afghanistán , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
včera
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
včera
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
včera
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
včera
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
včera
Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk
včera
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
včera
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
včera
Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?
včera
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
včera
Zelenskyj potvrdil útok na ruskou ropnou rafinérii. Drony uletěly více než 2 000 kilometrů
včera
Ve Švýcarsku dnes mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem
včera
Počasí příští týden: Tropické teploty zůstanou, každý den mohou překonat třicítku
20. června 2026 21:40
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
20. června 2026 20:34
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
20. června 2026 20:33
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
20. června 2026 19:21
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
20. června 2026 18:05
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
20. června 2026 16:52
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
20. června 2026 15:41
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
20. června 2026 15:06
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
První výraznější bouřky dnešního dne se na českém území již rozvíjejí v Jihočeském kraji, kde zasáhly zejména Prachaticko a Volyňsko. Vzhledem ke stávajícím atmosférickým podmínkám je v těchto oblastech nutné počítat s rizikem pádu krup o průměru přesahujícím 2 centimetry a také s velmi intenzivními přívalovými srážkami.
Zdroj: Libor Novák