Průlomový verdikt: Singapurský gay vyhrál spor o adopci, dítě odnosila náhradní matka

Singapurský gay dnes vyhrál průlomový soudní spor o adopci dítěte, které si nechal odnosit náhradní matkou. Šestačtyřicetiletý muž a jeho dlouholetý partner absolvovali celý proces ve Spojených státech, protože v Singapuru je náhradní mateřství nelegální. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Procedura přišla na 200.000 dolarů (4,5 milionu Kč). Poté se dítě pokusil legálně adoptovat, ale jeho žádost singapurské úřady zamítly. Tím se ocitl bez jakýchkoli rodičovských práv.

Singapur neuznává sňatky osob stejného pohlaví a homosexuální sex je v zemi nelegální. Nyní čtyřleté dítě je v očích zákona pokládáno za nemanželské, protože jeho náhradní matka a biologický otec nejsou sezdaní. Matka, která se v rámci dohody o náhradním rodičovství vzdala všech práv, je cizinka, takže dítě nemělo ani automatické právo na singapurské občanství.

Muž, který žije zhruba 13 let se svým partnerem, bude nyní moci na základě rozhodnutí soudu dítě adoptovat, čímž se dítě stane singapurským občanem. Mužův partner ale vůči dítěti žádná rodičovská práva nezíská.

Při zamítnut žádosti o adopci v prosinci loňského roku soud uvedl, že rozhodnutí "není založeno na posuzování toho, jak by měla nebo neměla vypadat rodina", ale na základě neschvalování etiky náhradního rodičovství.

Dnes singapurský vrchní soud ve zdůvodnění uvedl, že jeho rozhodnutí "není schvalováním toho, co se odvolatel a jeho partner rozhodli udělat", ale v první řadě snahou řídit se tím, co je v nejlepším zájmu dítěte.

Související

Více souvisejících

singapur Homosexuálové adopce

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 13 minutami

před 57 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy