Až deset let za mřížemi hrozí manželskému páru, který byl ve středu zatčen před ruským velvyslanectvím v kyrgyzském hlavním městě při protestu proti návštěvě prezidenta Vladimira Putina. "Stíhají je za šíření rasové nenávisti. To je vážný zločin, za který si mohou odsedět až deset let ve vězení," řekl dnes agentuře AFP advokát obviněných.
Nurlan Karymšakov a jeho žena Gulzana Imajevová uspořádali demonstraci v předvečer Putinovy návštěvy v této středoasijské zemi, ve které má Rusko vojenskou základnu. Podle médií si přinesli transparenty "Putin je agresor" a "Nepotřebujeme vojenskou základnu".
Putin dnes přiletěl do kyrgyzské metropole, kde jednal se svým protějškem Sooronbajem Žeenbekovem. Podle listu Kommersant se obě strany dohodly na rozšíření ruské základny, za což Rusko zaplatí vyšší poplatky, takže roční pronájem se vyšplhá k částce 4,8 milionu dolarů (asi 110 milionů Kč).
Během návštěvy byly podle ruské televize podepsány kontrakty v celkové výši šesti miliard dolarů. Putin připomněl, že Rusko vyváží do nejchudší středoasijské země ropu bezcelně, což pro místní ekonomiku představuje pomoc dvou miliard dolarů. V Rusku si vydělává na živobytí na 600.000 Kyrgyzů, kterým loni Moskva prominula prohřešky proti migračním předpisům.
Na pořad jednání se podle mluvčího Kremlu nedostaly protesty v Jakutsku, které vypukly po znásilnění jakutské ženy kyrgyzskými přistěhovalci.
Ruská média - kromě odepsání dluhu ve výši 240 milionů dolarů - také zaujalo, že host překvapil čestnou stráž zvoláním "Salam Asker!" (Nazdar vojáci) a že hostitel obdaroval Putina štěnětem místního plemene.
Související
Češi a Slovák zahynuli pod lavinou v Kyrgyzstánu. Další turisté měli štěstí
Ukrajina kritizuje státníky, kteří se zúčastnili přehlídky v Moskvě
kyrgyzstán , Vladimír Putin , rasismus
Aktuálně se děje
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
včera
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
včera
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
včera
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
včera
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
včera
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
včera
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
včera
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
včera
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
Meteorologická zima pokračuje až do konce února, ale sníh se z nížin vytratil již v posledních dnech. Na horách se ale místy drží desítky centimetrů sněhové pokrývky. Další nadílky se na některých místech v Česku dočkáme snad o víkendu.
Zdroj: Jan Hrabě