Čína chce pomocí nové aplikace rozeznávat pandí obličeje. Technologie vyvinutá a užívaná v zemi pro kontrolu lidí má nyní posloužit k ochraně zvířat. Vědcům umožní podle agentury DPA pandy identifikovat a zjistit o životě a chování tohoto ohroženého druhu savců více.
Do aplikace se již podařilo uložit 120.000 snímků a 10.000 videí pandy velké. Téměř 10.000 obrázků černobílých medvědovitých savců už vědci z pandího výzkumného centra a sečuánské a singapurské univerzity zanalyzovali a díky těmto údajům a technice dokážou pandí obličeje automaticky rozpoznávat.
Lépe tak budou moci zkoumat údaje o pandí populaci, věku jednotlivých kusů, vztazích mezi oběma pohlavími, ale i porody a úmrtí divokých pand, které žijí hluboko v horách a dají se jen těžce sledovat. Agentuře Nové Číně, na kterou se DPA odvolává, to řekl výzkumník zapojený do projektu Čchen Pcheng.
V zajetí, na příklad v zoologických zahradách, žije podle DPA téměř 550 pand velkých. Divoce se vyskytuje méně než 2000 pand, převážně v čínských provinciích Sečuán a Šan-si.
Sledovací kamery schopné rozeznávat lidské tváře jsou v Číně realitou už delší čas. Na letištích, v univerzitních areálech a v restauracích se využívají při odbavování, vstupu, nebo k placení. V některých čínských městech rozeznávají obličeje chodců, kteří přecházejí na červenou, dodala agentura DPA.
Související
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
Světu hrozí návrat k zákonu džungle, varoval Si Ťin-pching
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
před 1 hodinou
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
před 2 hodinami
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
před 3 hodinami
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
před 3 hodinami
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
před 4 hodinami
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
před 5 hodinami
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
před 6 hodinami
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
před 7 hodinami
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
před 7 hodinami
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
před 8 hodinami
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
před 10 hodinami
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
včera
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
včera
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
včera
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
včera
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
včera
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
včera
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
včera
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
včera
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
Úřadující světoví šampioni Američané i po třetím zápase na mistrovství světa v hokeji ve Švýcarsku hledají svou optimální formu. Poté, co na úvod prohráli s domácím Švýcarskem a až ve třetí třetině rozhodli o svém vítězství nad Brity, jim na větším sebevědomí nepřidal ani třetí duel s Finskem. Tomu se po čtyřech letech v rámci MS podařilo Američany porazit, především zásluhou jednadvacetiletého Hämeenaha, který vstřelil dvě branky. Kanada nechtěla připustit déjà vu z loňského čtvrtfinále MS, z něhož senzačně vypadla po porážce s Dány. I když i tentokrát to po dvou třetinách vypadalo všelijak, jelikož skóre bylo bezbrankové, tak třetí třetina nakonec určila konečný výsledek 5:1 pro Kanadu. Švýcarští hokejisté si pak k radosti domácích fanoušků poradili s tápajícími se Němci a mají tak v tabulce skupiny A už devět bodů.
Zdroj: David Holub