Muž se bavil terorismem a hlásil se k Hitlerovi, dostal rok a půl vězení

Muž, který šířil na internetu video s teroristickým útokem v Christchurch na Novém Zélandě, byl odsouzen k 21 měsícům vězení za projevy nenávisti. Kontroverzní rozsudek vyvolal reakce na sociálních sítích.

Podnikatel Philip Arps šířil na Facebooku video v němž bylo možné sledovat teroristický útok Brentona Tarranta na věřící v mešitách ve městě Christchurch. Během útoku bylo zavražděno 51 lidí. Arps ve své internetovém příspěvku hodnotil útok jako „úžasný“ (angl. Awesome).

Soudce uvedl, že se pachatel dopustil šíření nenávisti, kterého vůbec nelitoval, což doložil například Arpsovým přirovnáním k Rudolfu Hessovi, nacistickému pobočníkovi Adolfa Hitlera.

Podle novozélandského práva čelil trestní sazbě až 14 let nepodmíněného vězení.

Někteří komentátoři však výrok soudu kritizují a považují ho za nepatřičný v demokratické společnosti. „Neskutečně hloupé rozhodnutí v souladu s neskutečně hloupým zákonem. Přetváří naši společnost v Čínu, která tvrdě „ochraňuje“ lid před totalitářskými a extrémistickými hnutími,“ píše na Twitteru odborník na islámský svět a terorismus Kyle W. Orton.

Teroristický útok na Novém Zélandu vedl k řadě legislativních snah omezit šíření nenávist a také distribuci střelných zbraní.

Související

Recep Tayyip Erdoğan Komentář

Erdogan na straně Hamásu. Je to problém pro NATO?

Palestinské hnutí Hamás není teroristická organizace, ale osvobozenecké hnutí svádějící bitvu o ochranu své země, prohlásil turecký prezident Erdogan ve středečním projevu k poslancům své Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Trochu to od zásadního člena východního křídla NATO překvapilo. Ale to není všechno. Podle Erdogana by měl více jednat o své bezpečnosti s okolními státy.

Více souvisejících

Terorismus teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Nový Zéland Brenton Tarrant (útočník z Christchurch)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy