Sydney - Demonstranti v australském Sydney zaútočili na místní pobočku Světové banky. Dav protestoval proti spolupráci této nadnárodní organizace s velkými korporacemi, které se systematicky snaží obcházet zákony jednotlivých států. Světová banka následně oznámila, že napadená pobočka operovala zcela nezávisle na ní. Informuje server.news.com.au.
Útok provedla malá úderná skupina asi 25 demonstrantů. Napadli sídlo Mezinárodního střediska pro řešení investičních sporů. Tato společnost navázaná na Světovou banku spolupracuje s velkými firmami a snaží se jim pomáhat v případných sporech s vládami, které mohou vzniknout při jejich podnikání v různých končinách světa.
"Světová banka by měla realizovat programy k eliminaci chudoby ve světě, namísto toho pomáhá soudit se velkým korporacím, které obcházejí legislativu jednotlivých zemí," prohlásila jedna z organizátorek protestu, doktorka Patricia Ranaldová. Mezinárodní středisko pro řešení investičních sporů je podle jejího názoru nástroj, který pomáhá nepoctivým globálním společnostem beztrestně porušovat zákony.
Světová banka v prohlášení k incidentu pouze uvedla, že napadená pobočka je pouze její přidružená organizace. Funguje však autonomně. Tzv. brettonwoodské instituce - Mezinárodní měnový fond a Světová banka - se na přelomu tisíciletí stávaly terčem antiglobalizačních protestů po celém světě. V roce 2000 bouře proti zasedání obou institucí v České republice ochromily i Prahu.
Související
Žádný TikTok, YouTube nebo Twitch. Jak bude fungovat celosvětově první zákaz sociálních sítí pro mladé?
Austrálií otřásá nevídaný skandál. Výrobci falšovali ochranný faktor opalovacích krémů
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák