Loď ruského námořnictva se přiblížila ve čtvrtek v Arabském moři až na 60 metrů k americkému torpédoborci. Oznámili to dnes zástupci americké páté flotily, která má velitelství v Bahrajnu. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že americké plavidlo porušilo mezinárodní námořní pravidla.
Podle amerického námořnictva se ruské plavidlo přibližovalo k americkému torpédoborci Farragut a americká loď byla nucena vyslat varovný signál a požádat ruskou posádku, aby změnila kurz.
Ruská loď původně odmítla, ale nakonec kurz změnila, takže se vzdálenost mezi plavidly opět zvětšila, uvádí se v prohlášení páté flotily. Američané z Farragutu vyslali varovný zvukový signál, což je podle námořních pravidel postup před hrozící kolizí nebo nebezpečím.
Pátá flotila dohlíží na operace námořnictva na Blízkém východě. "Ve čtvrtek 9. ledna se k americkému torpédoborci Farragut, který prováděl rutinní operace, rychle přiblížilo plavidlo ruského námořnictva. Farragut vyslal varovný zvukový signál a požádal ruskou loď o změnu kurzu. Ruská loď to původně odmítla, ale nakonec kurz změnila a lodě se od sebe vzdálily. Prudké přiblížení lodě zvýšilo riziko srážky, americké námořnictvo je vycvičeno zasáhnout profesionálním způsobem," uvádí se v prohlášení páté flotily. Podle stanice CNN se ruské plavidlo přiblížilo na 60 metrů.
Ruské ministerstvo obrany vydalo vlastní prohlášení, v němž obvinilo posádku torpédoborce z neprofesionality a vážného porušení pravidel. Podle něj Farragut zkřížil cestu ruské lodi a ministerstvo to označilo za neprofesionální čin a "záměrné porušení mezinárodních námořních norem".
Ruské a americké lodi hrozila srážka i loni v červnu, když se ruské plavidlo Admirál Vinogradov přiblížilo jen asi na 30 metrů k americké vojenské lodi Chancellorsville ve Filipínském moři. Americká posádka musela zařadit zpáteční chod motorů, aby se vyhnula kolizi. Ruská armáda obvinila posádku amerického plavidla, že náhle změnila kurz a zkřížila Rusům trasu.
Související
BBC: V USA bují znepokojivý trend. Obchodníci sázejí miliony pár minut před zásadním oznámením Trumpa
Írán dal Trumpovi košem. Odmítnul další jednání s USA
USA (Spojené státy americké) , Rusko , Ruská armáda , Americká armáda (U.S. Navy)
Aktuálně se děje
včera
Máme důkazy, že prezidentské volby v roce 2020 nebyly legitimní, tvrdí šéf FBI. Podle médií je paranoidní
včera
Příměří s Íránem skončí ve středu. Trump očekává obnovení bojů
včera
Evropa svůj jaderný arzenál nerozšíří ani kvůli Rusku, usnesly se státy NATO
včera
Zelenskyj: Putin zvažuje dvě varianty, co dál. Jednou z nich je útok na Pobaltí
včera
Magyar dal prezidentovi Maďarska a předsedovi Ústavního soudu lhůtu na rezignaci
včera
Slováci v referendu rozhodnou o Ficově rentě. Volební období se řešit nebude
včera
„Nepřípustné.“ Macinka si kvůli výhrůžkám předvolal ruského velvyslance
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro pohonné hmoty na úterý
včera
Magyar plánuje navázat úzkou spolupráci s Tuskem. Nechá si poradit, jak obnovit vztahy s EU
včera
Myanmar zakázal distribuci menstruačních potřeby. Na černém trhu stojí víc než minimální mzda
včera
Timmy je volný. Velryba uvízlá v Německu se dostala na svobodu
včera
BBC: V USA bují znepokojivý trend. Obchodníci sázejí miliony pár minut před zásadním oznámením Trumpa
včera
Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Blíží se vlny tsunami, úřady zahájily evakuaci
včera
Prokáže věk, umožní elektronický podpis. Do roku 2030 bude moci mít digitální identitu každý, plánuje EU
včera
Írán dal Trumpovi košem. Odmítnul další jednání s USA
včera
Ceny ropy po uzavření Hormuzského průlivu opět strmě rostou
včera
Rozsáhlý požár v Brně. Hoří sklad výrobků z plastu, lidé nemají větrat
včera
Příměří se hroutí. USA zadržely íránský tanker, Teherán poslal na americká vojenská plavidla drony
včera
Počasí bude jako na houpačce, naznačuje předpověď na tento týden
19. dubna 2026 21:51
StarDance nevynechá ani tentokrát. Prágr je posledním potvrzeným účastníkem
StarDance po všech hvězdných účastnících podzimní řady představila už i všechny profesionální tanečníky, kteří budou slavné osobnosti po parketu doprovázet. Diváci se na přímé přenosy mohou těšit na podzim na obrazovkách České televize.
Zdroj: Lucie Podzimková