Austrálie zaznamenala první úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 od začátku letošního roku. Oznámila to dnes premiérka státu Nový Jižní Wales Gladys Berejiklianová. Tento stát také zaznamenal další nejvyšší číslo nových případů nákazy koronavirem. Za předchozích 24 hodin jich bylo 77.
Podle premiérky je tak pravděpodobné, že bude prodloužena uzávěra hlavního města tohoto státu Sydney, očekává se také, že bude počet nakažených dále růst. "Předpovídám, že zítra číslo (případů) v Novém Jižním Walesu překročí 100," uvedla Berejiklianová. Podle ní by bylo velkým překvapením, pokud by tomu bylo jinak.
Kvůli růstu případů nákazy koronavirem je podle premiérky velice nepravděpodobné, že uzávěra hlavního města Sydney skončí, jak bylo v plánu, v pátek. Striktní omezení ve městě, kde žije zhruba pět milionů lidí, platí od konce června a úřady je již prodloužily. Úřady znovu obyvatele vyzvaly, aby zůstali doma a nestýkali se s členy jiných domácností
Podle australských médiích v souvislosti s nemocí covid-19 zemřela žena, které bylo přes devadesát let. Zřejmě nebyla očkovaná a nakazila se v domácnosti.
Uzávěry, rychlé dohledávání kontaktů a dodržování rozestupů pomohly Austrálii potlačit předchozí ohniska nákazy a udržet počet nakažených v porovnání s jinými vyspělými státy relativně nízko. Tamní úřady dosud zaznamenaly 31.000 případů nákazy a 911 úmrtí. Úspěchu však nyní stojí v cestě pomalá vakcinace. Plně neočkovaných je v zemi, kde žije 25 milionů lidí, jen osm procent populace.
Související
Útočníky z pláže Bondi poháněla ideologie Islámského státu, absolvovali výcvik na Filipínách
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
Austrálie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
Prestižní magazín Politico zveřejnil novou edici svého tradičního seznamu POLITICO 28, který predikuje, kdo bude mít v roce 2026 největší slovo v evropském politickém prostoru. Žebříčku letos dominuje postava, která nepůsobí přímo v Evropě, ale její kroky mají na kontinent zásadní dopad. První místo obsadil americký prezident Donald Trump, jehož vliv autoři přirovnávají k „transatlantické rázové vlně“, schopné okamžitě změnit politický kurz celého regionu.
Zdroj: Libor Novák