Australský kardinál Pell věděl o zneužívání dětí, uvedla komise

Australský kardinál George Pell věděl o sexuálním zneužívání mladistvých kněžími v Austrálii, nepodnikl ale žádné kroky, aby mu zabránil. Uvedla to australská královská komise, která byla vyšetřením případů pověřena. Její šetření skončilo už v roce 2017, informace týkající se Pella byly však zveřejněny až dnes, napsal zpravodajský server BBC News.

Dřívějšímu publikování bránil fakt, že sám Pell, který byl do loňského února jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu, čelil obvinění ze sexuálního zneužívání dětí. V roce 2018 byl kardinál usvědčen ze sexuálního zneužití dvou chlapců a odsouzen k šestiletému trestu vězení. Počátkem dubna ho ale australský nejvyšší soud v odvolacím řízení překvapivě zprostil obvinění a Pell byl z vazby propuštěn.

Australská královská komise nyní zveřejnila více než 100 stránek ze své zprávy, které se kardinála Pella týkají. Podle dokumentu Pell věděl o pedofilních kněžích jak na počátku své kariéry, tak i v pozdějších letech, kdy zastával vyšší funkce. Pell závěry komise odmítl. "Tyto názory nejsou podpořeny žádnými důkazy," citoval jeho reakci server BBC.

Významná část zprávy pojednávala o Pellově postoji ke knězi Geraldu Ridsdaleovi, který byl odsouzen za sexuální zneužití více než 50 dětí a nyní si odpykává dlouholetý trest vězení. Autoři zprávy podle agentury AFP odmítli opakované Pellovo tvrzení, že o činech svého bývalého kolegy a spolubydlícího z australského města Ballarat nic netušil.

Pell se naopak podle vyšetřování přímo podílel na rozhodnutích přesouvat kněze Ridsdalea a další duchovní podezřelé ze zneužívání mladistvých mezi jednotlivými farnostmi.

"Jsme přesvědčeni, že již v roce 1973 kardinál Pell nejen věděl o sexuálním zneužívání dětí duchovními, ale rovněž zvažoval opatření, kterými by se předešlo vyzrazení," píše se ve zprávě.

Australská královská komise, zřízená v roce 2012 k vyšetřování sexuálních zločinů na dětech spáchaných různými institucemi v Austrálii, vyslechla za pět let více než 8000 obětí. Komise dospěla k závěru, že největšího počtu těchto zločinů se dopouštěli zástupci katolických institucí. Podle vyšetřovatelů mezi roky 1950 a 2010 zneužívalo mladistvé sedm procent katolických kněžích v Austrálii.

Související

Více souvisejících

George Pell (kardinál) pohlavní zneužívání dětí římskokatolická církev Austrálie

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 32 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 6 hodinami

Na Slovensku se srazil autobus plný dětí s autem. Na místě zasahoval vrtulník

K vážné nehodě došlo dnes na Slovensku za obcí Lubina v okrese Nové Mesto nad Váhom. Autobus plný dětí se tam srazil s osobním vozem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy