Kardinál George Pell čelí novému obvinění ze zneužívání dětí

Australský kardinál George Pell je údajně vyšetřován v novém případu sexuálního zneužití nezletilých. Informoval o tom dnes list The Guardian. Pell jakákoli podobná obvinění v minulosti důrazně odmítl.

Pell, který byl do loňského února jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu, si odpykával šestiletý trest vězení za sexuální zneužití chlapců, australský nejvyššího soud ho ale minulý týden v odvolacím řízení překvapivě zprostil obvinění. 

Zprávu o novém policejním vyšetřování přinesl australský list Herald Sun. Obvinění vůči kardinálovi podle něj vznesl nejmenovaný muž, který byl údajně Pellovou obětí v 70. letech minulého století. Pell tehdy působil jako kněz ve městě Ballarat ve státě Viktorie.

Osmasedmdesátiletý Australan Pell byl nejvýše postaveným katolickým duchovním uvězněným za sexuální zneužívání. Loni v březnu byl uznán vinným, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 13 let. Jeden z nich zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem, proti Pellovi tak během procesu vypovídal jen druhý z nich. Ten soudcům popsal, že Pell se v roce 1996 po nedělní mši před ním a před druhým hochem v sakristii melbournské katedrály obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval. Přinutil ho také k orálnímu sexu. Ve vazbě si duchovní odseděl více než rok z vyměřeného šestiletého trestu.

Po propuštění poskytl Pell rozhovor australské televizi Sky News a řekl, že by ho nepřekvapilo, kdyby se ho policie státu Viktorie v budoucnu snažila znovu stíhat.

Deník The Guardian uvedl, že Pell se za svého působení v Ballaratu přátelil s knězem Geraldem Ridsdalem, který byl později odsouzen za sexuální zneužití 54 dětí. Údajně spolu bydleli v jednom domě a Pell byl také v komisi duchovních, která rozhodovala o přesunech Ridsdalea z jedné farnosti do druhé, místo aby se obrátila na policii.

Související

George Pell

Australský kardinál Pell věděl o zneužívání dětí, uvedla komise

Australský kardinál George Pell věděl o sexuálním zneužívání mladistvých kněžími v Austrálii, nepodnikl ale žádné kroky, aby mu zabránil. Uvedla to australská královská komise, která byla vyšetřením případů pověřena. Její šetření skončilo už v roce 2017, informace týkající se Pella byly však zveřejněny až dnes, napsal zpravodajský server BBC News.

Více souvisejících

George Pell (kardinál) pohlavní zneužívání dětí Austrálie římskokatolická církev

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno před 37 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Kachovskou přehradu zřejmě zničila ruská motostřelecká brigáda, řekl Podoljak

Kachovskou přehradu zřejmě vyhodila do vzduchu ruská 205. motostřelecká brigáda. Podle serveru BBC to dnes uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak s odvoláním na údaje od ukrajinské rozvědky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy