Australský Nový Jižní Wales má nejvíce nakažených koronavirem od začátku roku

Australský stát Nový Jižní Wales dnes oznámil nejvyšší denní nárůst počtu nakažených od začátku letošního roku - je jich nově 38, což je o 11 více než předchozí den. Úřadům největšího australského města Sydney se i přes přísnou uzávěru nedaří zamezit šíření nakažlivější mutace delta, uvedla agentura Reuters.

Současné propuknutí epidemie v Sydney před třemi týdny odstartovala infekce u řidiče limuzíny, který vozil posádky letadel zahraničních letů. Od té doby se ve městě nakazilo bezmála 400 lidí.

Premiérka státu Gladys Berejiklianová kvůli pomalé očkovací kampani obyvatele vyzvala, aby omezili návštěvu přátel a rodiny. "Je opravdu důležité, abychom všichni drželi kurz a následovali zdravotnická doporučení, a měli tak největší naději na včasný konec uzávěry," uvedla premiérka, která ve středu v Sydney nařídila o týden prodloužit restrikce.

Přísnou uzávěru, při které nemají lidé vycházet ven z domu a omezit setkávání, město zavedlo 26. června. Další prodloužení opatření podle Berejiklianové není v plánu. Bylo by však "nerealistické předpokládat", že se variantu delta podaří vzhledem k nízkému počtu očkovaných a porušování pravidel udržet pod kontrolou, dodala.

V Novém Jižním Walesu, kde žije asi pětina ze zhruba 25milionové australské populace, je plně očkováno zhruba devět procent lidí. Kolem 29 procent obyvatel obdrželo první dávku vakcíny.

Australská lékařská asociace (AMA) úřady státu varovala, aby neuvolňovaly restrikce dřív, než se šíření delty podaří úplně potlačit. "Pro Nový Jižní Wales není jiná alternativa eliminace ... na světě není žádná komunita, kde by se dařilo žít s deltou bez vysoké míry proočkovanosti," uvedl předseda asociace Omar Khorshid.

Uzávěry, rychlé dohledávání kontaktů a dodržování rozestupů pomohly Austrálii potlačit předchozí ohniska nákazy a udržet počet nakažených v porovnání s jinými vyspělými státy relativně nízko. Tamní úřady dosud zaznamenaly méně než 30.900 případů nákazy a 910 úmrtí, úspěchu však stojí v cestě právě pomalá vakcinace.

Související

Více souvisejících

Austrálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 15 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jaderná elektrárna Temelín

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

Smrt Navalného Kremlu nestačila. Teď jde Rusko po jeho rodině

Ruské ministerstvo vnitra opět zařadilo Olega Navalného, ​​bratra zesnulého ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, ​​na seznam hledaných osob. Informace o tom se objevila v databázi ministerstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy