Australský premiér Morrison po aférách vyměnil ministry

Australský premiér Scott Morrison dnes provedl změny ve vládě v reakci na sérii obvinění ze sexuálního zneužívání, diskriminace žen a nevhodného chování v parlamentu. Z funkce ministra spravedlnosti odešel Christian Porter a post ministryně obrany opustila Linda Reynoldsová, informovala agentura Reuters.

Porter byl obviněn, že před více než 30 lety jako teenager znásilnil šestnáctiletou dívku. Žena v prohlášení pro svého právního zástupce uvedla, že ji Porter "brutálně znásilnil" po debatní soutěži na Sydneyské univerzitě v roce 1988. Poté, co prohlášení loni předala, spáchala sebevraždu. Policie vyšetřování uzavřela kvůli "nedostatku důkazů". Porter veškerá obvinění popřel.

Reynoldsová byla kritizována, že neohlásila znásilnění jedné ze svých bývalých zaměstnankyň výše postaveným kolegou, k němuž prý došlo přímo v kanceláři ministryně obrany před dvěma roky.

Christian Porter bude nově zastávat funkci ministra průmyslu, v čele ministerstva spravedlnosti ho nahradí Michaelia Cashová. Reynoldsová se stane ministryní služeb, zatímco ministerstvo obrany převezme Peter Dutton.

Premiér Morrison uvedl, že v jeho kabinetu bude nyní sedm žen. "Vždy jsem si přál, aby v mé vládě měly ženy silný hlas, a tak tomu i bylo. Dnes ale oznamujeme, že jdeme ještě dál," řekl premiér novinářům v Canbeře.

Předseda vlády rovněž oznámil, že zřizuje novou vládní pracovní skupinu, která bude řešit otázky rovnoprávnosti, bezpečnosti, zdraví a duševní pohody žen. Předsedat jí bude Morrison spolu s ministryní pro záležitosti žen Marise Payneovou.

Zmíněná obvinění ze znásilnění nejsou jedinými sexuálními skandály, s nimiž se Morrisonova vláda potýká. Minulý týden televize Ten Network zveřejnila zprávu, podle níž několik vládních zaměstnanců vytvořilo na messengeru skupinu, kde sdíleli fotografie a videa zachycující sex provozovaný v budově parlamentu, někdy přímo na stolech poslankyň. Premiér Morrison vyjádřil nad těmito obviněními šok a znechucení.

Související

Více souvisejících

Scott Morrison (australský premiér) Austrálie

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 25 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 46 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti

V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy