Australský premiér Morrison se nechal naočkovat, země spouští vakcinaci

Australský premiér Scott Morrison se dnes za přítomnosti televizních kamer nechal naočkovat proti koronaviru, aby zvýšil důvěru ve vakcínu. Země spouští očkování v pondělí a na příští týden má připraveno nejméně 60.000 dávek, uvedl server BBC.

Morrison byl součástí malé skupiny lidí, která dnes byla naočkována. Patřili do ní také zdravotníci z první line a obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Jako první byla naočkována pětaosmdesátiletá Jane Malysiaková.

Premiér Morrison před naočkováním prohlásil, že vakcinace je bezpečná a důležitá a že je potřeba začít u těch nejzranitelnějších a u lidí, kteří jsou v první linii. První očkovaní dostanou vakcínu společností Pfizer a BioNTech, která má v zemi povolení k používání.

Tento týden australské úřady podmínečně schválily také vakcínu, kterou vyvinula společnost AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Očkování touto vakcínou by mělo začít příští měsíc. Ministr zdravotnictví Greg Hunt uvedl, že vakcína od firmy AstraZeneca by měla do země dorazit v nadcházejících týdnech.

Austrálie má za cíl do konce března naočkovat čtyři miliony z celkových asi 25 milionů obyvatel. Očkování dostane nejprve na 700.000 zdravotníků v první linii, členů pohraniční stráže, zaměstnanců a obyvatel pečovatelských domů.

Proti očkování se v sobotu v Austrálii protestovalo v několika městech, včetně Melbourne, Sydney a Brisbane. Podle stanice ABC se protestů celkem zúčastnilo několik tisíc lidí. V Melbourne se několik protestujících střetlo s policisty, kteří proti nim použili pepřový sprej a několik jich zatkli.

Austrálie od začátku pandemie zjistila 28.920 nakažených, nejméně 909 lidí s nemocí covid-19 zemřelo.

Související

Více souvisejících

Scott Morrison (australský premiér) Austrálie očkování

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

Nehoda na D5 dnes omezila provoz ve směru na Plzeň. Zranil se jeden z řidičů

Dopravní policisté museli v pátek na nějaký čas uzavřít dálnici D5, která spojuje hlavní město Prahu a západočeskou Plzeň. Důvodem byla dopravní nehoda se zraněním. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy