Čína má 89 nových případů nákazy koronavirem, provinční vláda platí udavačům

V pevninské Číně v pondělí přibylo 89 nových případů nákazy koronavirem. Nikdo na nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje, nezemřel. Počet nově nemocných se snížil ze 108 předchozí den. Z celkového počtu se jich 86 nakazilo v zahraničí. S odvoláním na čínskou zdravotní komisi o tom dnes informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Wu-chan
doporučujeme

Čínská státní televize uvedla, že 79 nových případů nakažených v zahraničí bylo zaznamenáno v severovýchodní provincii Chej-lung-ťiang, která hraničí s Ruskem. Ve všech případech se jednalo o osoby, které přišly z ruského území.

Rusko je největším zdrojem importovaných případů v Číně, nákazu si odtud přivezlo 409 lidí. Státní deník Global Times dnes v úvodníku napsal, že čínští občané pobývající v Rusku by tam měli zůstat a nevracet se nyní domů.

Čínské úřady již také podle BBC uzavřely hraniční přechod v pohraničním městě Suej-fen-che v provincii Chej-lung-ťiang, a to i pro Číňany vracející se z Ruska do vlasti. Ve městě je také omezen pohyb občanů podobně, jako to platilo dříve v nejhůře postiženém čínském městě Wu-chan. Obyvatelé se musejí zdržovat doma a jeden člověk z rodiny smí jednou za tři dny byt opustit, aby nakoupil potraviny a další nejnutnější potřeby.

Provinční vláda rovněž nabízí 3000 jüanů (téměř 10.500 Kč) jako odměnu lidem, kteří úřadům nahlásí ilegální přechody hranic. Ti, kteří fyzicky někoho při přechodu hranic chytí, dostanou odměnu 5000 jüanů (téměř 17.400 Kč), uvedla čínská státní média.

Provincie Chu-pej, ze které se začala na konci loňského roku nákaza šířit do dalších částí Číny a posléze i do celého světa, nemá žádného nově nakaženého.

Čínští zdravotníci identifikovali také 54 lidí, kteří se nakazili koronavirem, nevykazují ale příznaky nemoci covid-19. Ještě donedávna statistiky tyto pacienty nezmiňovaly. I lidé bez symptomů mohou ovšem virus šířit. O den dříve bylo nově zjištěných nemocných bez příznaků 61.

Celkem si tak onemocnění v pevninské Číně - tedy bez Hongkongu a Macaa - vyžádalo 3341 mrtvých. Koronavirem SARS-CoV-2 se v zemi s 1,4 miliardy obyvatel celkem nakazilo 82.249 lidí. Pevninská Čína je tak v počtu nakažených aktuálně na sedmém místě na světě. Předstihly ji už USA, Španělsko, Itálie, Francie, Německo a Británie.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tchaj-wan vyzval Čínu, aby se omluvila za masakr na Tchien-an-men

03.06.2020 15:44 Tchaj-wan dnes vyzval Čínu, aby se omluvila za krvavý masakr demonstrantů, ke kterému došlo v roce…

Čína hlásí jen jeden nový případ nákazy koronavirem

03.06.2020 08:28 Pevninská Čína zaznamenala v úterý jen jeden nový případ nákazy koronavirem. Infekce se prokázala u…

Protesty proti rasismu zasáhly celý svět, rostou obavy z šíření koronaviru

02.06.2020 17:38 Aktualizováno Solidaritu s americkými demonstracemi proti policejní brutalitě a rasismu dnes přišly v Sydney…

Ve Wu-chanu otestovány miliony lidí, odhaleno 300 asymptomatických případů…

02.06.2020 17:30 V čínském velkoměstě Wu-chanu, kde se vůbec poprvé na konci minulého roku objevil nový koronavirus,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy