Čína načrtla teorie o původu koronaviru před uvedením zprávy WHO

Na celkem čtyři teorie toho, jak se virus SARS-CoV-2 mohl dostat do čínského Wu-chanu, se nyní zaměřují odborníci, uvedl podle agentury AP čínský člen mezinárodního týmu, který se zabývá pátráním po původu viru. V situaci, kdy svět čeká na zveřejnění zprávy založené zjištěních expertů Světové zdravotnické organizace (WHO) při návštěvě v Číně, dnes tamní představitelé o podrobnostech probíhajícího šetření informovali diplomaty při brífinku na ministerstvu zahraničí.

Brífink podle AP působil jako pokus ze strany Číny obeznámit svět s vlastním pohledem na zprávu, jejíž zveřejnění bylo už opakovaně odloženo. Konkrétní datum, kdy budou závěry šetření odborníků OSN publikovány, stále není známé.

Dokument už nyní ale působí diplomatické roztržky. USA i další země nadnesly otázku, zda Čína mohla negativně ovlivnit nezávislost šetření, Peking naopak ty, kdo práci mezinárodního týmu kritizují, obviňuje z vnášení politiky do vědecké studie.

Feng C'-ťien, člen týmu za čínskou stranu a náměstek ředitele čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí, předložil čtyři hypotézy, na něž se experti soustředili.

První je, že virus na člověka přenesl netopýr, druhá předpokládá, že netopýr infikoval nejprve jiného savce, který posléze virus přenesl na člověka. Třetí navrhuje, že koronavirus se mohl do Wu-chanu dostat s dodávkou zmraženého jídla a čtvrtá zkoumá, zda se mohl původce nemoci covid-19 rozšířit z wuchanského virologického institutu.

Odborníci pak podle Feng C'-ťiena po důkladných diskuzích o jednotlivých hypotézách hlasovali a došli k závěru, že jako nejpravděpodobnější se jeví první dvě, které předpokládají přenesení viru na člověka ze zvířete, nebo ta třetí, uvažující o dodávce zmražených potravin. Poslední teorii zahrnující laboratoř Feng označil za velmi nepravděpodobnou. Jeho výstup přenášela státní televize CCTV, která upřesnila, že schůze na čínském ministerstvu zahraničních věcí se zúčastnili představitelé 50 zemí, Ligy arabských států a Africké unie.

Experti WHO se do Wu-chanu, kde byl na konci roku 2019 hlášen první případ koronaviru, vydali letos v lednu a spolupracovali tam s čínskými kolegy. Na podobě zprávy, se musejí shodnout obě strany. Peter Ben Embarek, šéf týmu WHO, který podnikl wuchanskou návštěvu, na dnešní konferenci v Ženevě sdělil, že téměř 400stránková zpráva se dokončuje, kontroluje a překládá. "Očekáváme, že v příštích několika málo dnech bude tento proces zakončen a že budeme schopni ji zveřejnit," dodal Embarek.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

Více souvisejících

Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy