Čína v boji s covidem: Šanghaj dva měsíce bez případu, pekingské děti mohou zpět do škol

V Šanghaji se už dva měsíce neobjevil žádný nový případ covidu-19, šéf vládní strany tak vyhlásil ve městě vítězství nad tímto onemocněním. Vedení čínské metropole Peking pak dnes oznámilo, že se děti opět budou moci vrátit k prezenční výuce ve školách, kam nechodily od začátku května.

O vývoji pandemie v zemi, která razí nulovou toleranci vůči covidu a uplatňuje velmi přísná opatření, informovala agentura Reuters.

Peking zavřel všechny školy na začátku května a studenti se museli učit na dálku. Žáci vyšších ročníků základních škol a studenti středních škol se směli vrátit do lavic od 1. června. Návrat ostatních žáků plánovaný na polovinu června ale vedení města odvolalo po opětovném nárůstu infekce. Počty případů v posledních dnech ale začaly klesat a městská školní komise povolila návrat od pondělí. Ke stejnému datu mohou také opět začít sportovní mimoškolní aktivity. Mateřské školy se otevřou 4. července.

Největší čínské město Šanghaj při čtvrtečním testování neobjevilo žádný případ nákazy covidem-19, ať už s příznaky nemoci nebo bez nich. Šéf šanghajské komunistické strany Li Čchiang dnes na stranickém sjezdu města prohlásil, že úřady "vyhrály válku na obranu Šanghaje". Drakonická opatření podle něj byla zcela správná.

Ve městě však nadále panuje napětí. Většině studentů nebylo povoleno obnovit prezenční výuku a stále platí zákaz společného stravování v uzavřených prostorách. Pokračuje také víkendové masové testování všech obyvatel tohoto 25milionového města. To by mělo pokračovat nejméně do konce července.

Čínská finanční metropole k tomuto kroku přistoupila necelé dva týdny po ukončení dlouhé a přísné uzávěry, která poznamenala ekonomiku regionu a vyvolala stížnosti u místních obyvatel kvůli problémům s dodávkami potravin a podmínkám v karanténních centrech.

Související

Více souvisejících

Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy