Číňané uctili památku lékaře, který varoval před koronavirem

Na sociálních sítích v Číně dnes lidé vzdávali hold lékaři Li Wen-liangovi, který mezi prvními varoval před koronavirem a následně infekci sám podlehl, píše zpravodajský web BBC. Menší pieta se podle agentury AP uskutečnila také u wuchanské nemocnice, kde lidé dnes nechávali květiny se vzkazy. V neděli od smrti 34letého oftalmologa uplyne přesně rok.

Li Wen-liang pracoval jako lékař ve Wu-chanu, kde se koncem roku 2019 objevil první případ koronaviru. Už v prvních týdnech začínající epidemie zveřejnil na čínské aplikaci WeChat zprávu o tom, že sedmi pacientům v nemocnici diagnostikovali nemoc podobající se chorobě SARS a že nemocní byli umístěni do karantény. Krátce po zveřejnění této zprávy ho wuchanská policie obvinila ze šíření poplašných zpráv. Teprve později v lednu čínská vláda v reakci na rychle se šířící nový typ koronaviru město Wu-chan uzavřela a lékaři se omluvila.

Hospitalizován byl Li 12. ledna 2020 poté, co se nakazil koronavirem od jednoho ze svých pacientů, 7. února zemřel. Smrt lékaře v Číně vyvolala smutek i rozhořčení z počátečního přístupu čínských úřadů.

Čína se snaží vyhnout obviněním, že objev nového typu koronaviru zpočátku tajila a dopustila rozšíření nákazy. Přestože je cenzura komentářů na sociálních sítích v Číně běžná, stránka lékaře na platformě weibo (čínském ekvivalentu twitteru) je místem, kde mnozí píší o traumatech koronavirové pandemie. Statisíce lidí zanechaly vzkaz v sekci komentářů u jeho příspěvků. Mnoho nových komentářů se přitom objevilo dnes.

"Lékaři Li, historie a lidé na vás nikdy nezapomenou," napsal jeden uživatel k poslednímu příspěvku lékaře. "Myslel jsem, že na vás po roce všichni zapomenou. Mýlil jsem se, v srdcích Číňanů žijete navždy," napsal jiný.

Zemřelého lékaře si dnes připomněli také obyvatele Wu-chanu. Místní nemocnici dnes podle agentury AP navštívil menší počet truchlících. Někteří z nich na místě nechali květiny. Někdo v kytici chryzantém zanechal vzkaz, v němž stálo Matouš 5:10, což odkazuje na biblický verš: "Blaze těm, kdo jsou pronásledováni pro spravedlnost, neboť jejich je království nebeské". Autor vzkazu odmítl poskytnout agentuře AP rozhovor s tím, že se to nehodí. Jednomu páru, který položil kytici před nemocnicí, ostraha v civilu řekla, aby ji položili za budovou, kde se nachází zahrada. V sobotu večer tam podle AP bylo kytic několik.

"Byl první, kdo nám o viru řekl... Musel si být vědom toho, že to bude mít obrovský dopad, ale přesto varoval. Bylo to od něj opravdu odvážné," řekl agentuře Reuters Li-Pchan nedaleko wuchanské nemocnice.

Související

Více souvisejících

Li Wen-liang Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

Česko spláchly bouřky. Hasiči měli přes tisíc výjezdů, místo vlaků jezdí autobusy

Česko v pátek spláchly velmi silné bouřky, před nimiž předem varovali meteorologové. Do akce museli zejména hasiči, kteří měli přes tisíc výjezdů po celé zemi. Počasí způsobilo problémy také v dopravě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy