Austrálie se stala terčem velkého útoku hackerů, podezření padá na Čínu

Australská vláda a další instituce i podniky jsou právě terčem rozsáhlého kybernetického útoku vedeného z nejmenovaného státu, řekl dnes premiér Scott Morrison. Podle vládních zdrojů agentury Reuters australská vláda útok připisuje s největší pravděpodobností Číně, Canberra však oficiálně viníka neupřesnila.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

"Na australské organizace v současné době působí sofistikovaný státní hráč," uvedl Morrison podle agentury AFP na tiskové konferenci. Útok hackerů na počítačové sítě podle něj zasáhl "australské organizace v různých sektorech na všech úrovních" vlády a správy, ekonomiky, politických organizací, zdravotnictví, poskytovatelů základních služeb a provozovatelů klíčové infrastruktury.

"Víme, že je to vyspělý státní hráč vzhledem k rozsahu a povaze cílů, na které se zaměřil," řekl podle BBC.

Hrozba je podle premiéra ustavičná, ale četnost útoků hackerů se "během mnoha měsíců" zvýšila. "Jsou to akce státního hráče s význačnými schopnostmi. Není mnoho států s takovými schopnostmi," poznamenal podle agentury AP. Austrálie však neuvede, která země je za to zodpovědná, dodal.

Hlavním podezřelým je však podle Morrisonova kabinetu Čína, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroje. "Jsme do vysoké míry přesvědčeni, že za útokem stojí Čína," uvedl jeden ze zdrojů, který si přál zůstat v anonymitě. Australské tajné služby upozornily na podobnosti mezi nedávnými útoky a kyberútokem na australský parlament a tři největší tamní strany v březnu 2019. Ten podle zjištění Reuters Austrálie připisovala Číně, ačkoliv ani v tomto případě Canberra nikdy veřejně neupřesnila, odkud útok přišel. Čína tehdy zodpovědnost popřela.

Austrálie, která je spojencem USA, vyostřila vztahy se svým největším obchodním partnerem tím, že usilovala o mezinárodní vyšetřování ohledně zdroje a rozšíření nemoci covid-19, způsobované koronavirem. První případ nákazy člověka se objevil v čínském městě Wu-chan koncem loňského roku.

Bezpečnostní odborník z univerzity v australském Melbourne Greg Barton se domnívá, že útok vyprovokovaly právě zhoršující se vztahy mezi Čínou a Austrálií. "Není pochyb, že jde o Čínu," citovala AP odborníka, podle kterého "může jít o připomínku (australské) zranitelnosti".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covid-19: Svět hlásí nový rekord, přes 230 tisíc nakažených za den

12.07.2020 18:46 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ohlásila dosud nejvyšší denní nárůst počtu nakažených…

Opozice v Hongkongu uspořádala neoficiální primárky, hlasovaly stovky…

12.07.2020 15:09 Statisíce obyvatel čínské poloautonomní provincie Hongkong přišly přes víkend hlasovat v…

Hvězda Bollywoodu Amitábh Baččan je v nemocnici s koronavirem

11.07.2020 21:52 Amitábh Baččan, hvězda indické filmové produkce, takzvaného Bollywoodu, leží v nemocnici poté, co…

V Indii schválili lék na koronavirus, úspěšně prošel klinickou studií

11.07.2020 19:59 Indické úřady povolily používání léku Itolizumab domácí farmaceutické společnosti Biocon pro léčbu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy