Rekordní dvě tuny metamfetaminu v hodnotě více než 26 milionů dolarů (asi 566 milionů Kč) se podařilo zabavit na lodi plující u břehů Malajsie. Informoval o tom v neděli malajsijský úřad pro námořní bezpečnost (MMEA), podle nějž jde o největší úlovek metamfetaminu za 15 let existence úřadu.
Malajsie v posledních letech zabavila několik rekordních zásilek metamfetaminu, které byly podle úřadů součástí mnohamiliardového nelegálního obchodu s drogami, jenž se odehrává mezi Austrálií, jihovýchodní Asií a Čínou. Zatím není jasné, odkud pocházela poslední zabavená dodávka drogy, ani kam směřovala, uvedla agentura Reuters.
Hlídka malajsijského úřadu našla drogu na rekreačním plavidle, které se podezřelým způsobem pohybovalo na moři v okolí ostrova Penang. Na palubě byl 26letý muž z Malajsie, který odmítl na výzvu hlídky zastavit. Následovala honička, která skončila, když muž skočil do vody a marně se pokusil uplavat pryč. Metamfetamin byl na lodi ve 130 pytlích maskovaných jako balíčky čínského čaje.
Metamfetamin je vysoce návyková syntetická droga, která je místně známá jako speed, shabu či yaba; ve střední Evropě pak nejčastěji jako pervitin. Pro pašeráky drog, které soud shledá vinnými, malajsijské zákony stanovují trest smrti.
Související
Malajsie po 11 letech obnovuje pátrání po letu MH370
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Šéf olympiády flirtoval s Epsteinovou spolupracovnicí. Celebrity mu vypovídají smlouvy, ve funkci přesto zůstane
před 55 minutami
Odvaha má vyšší hodnotu než olympijská medaile, ocenil Zelenskyj vyřazeného skeletonistu
před 1 hodinou
Začal hokejový turnaj mužů. Slováci se postarali o senzaci, Švédové se trápili
před 1 hodinou
Češi nejvíce věří Pavlovi. Nejméně Turkovi, Macinkovi a Okamurovi
před 2 hodinami
Političky Richterová a Decroix dostaly výhrůžné dopisy. Věc bude řešit policie
před 3 hodinami
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
před 3 hodinami
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
před 4 hodinami
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
před 5 hodinami
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
před 6 hodinami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 6 hodinami
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 7 hodinami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 8 hodinami
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
před 9 hodinami
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
před 10 hodinami
Počasí se citelně ochladí. O víkendu se vrátí silné mrazy
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
Kristýna Garkavenko, devatenáctiletá dcera kněze z východoukrajinského Pokrovsku, dorazila 19. července 2024 krátce po poledni do otcova kostela. Ačkoliv byla věřící, jejím cílem tentokrát nebyla modlitba. Díky postavení svého otce budovu dobře znala, a tak bez problémů vystoupala do druhého patra. V jedné z místností pak u okna zakrytého žaluziemi tajně nainstalovala mobilní telefon.
Zdroj: Libor Novák