Izolace Číny? Šéf WHO varoval před přehnanými opatřeními kvůli koronaviru

Při zavádění preventivních opatření před novým koronavirem není vždy nezbytné omezovat mezinárodní obchod a dopravu, jednotlivé státy by měly jednat vždy na základě důkazů. Dnes to v Ženevě podle agentury Reuters prohlásil generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Čínská vláda v reakci na slova šéfa WHO kritizovala ty státy, které na své území odmítají vpustit obyvatele čínské provincie Chu-pej považované za epicentrum nákazy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

"Vyzýváme všechny země, aby přijaly taková rozhodnutí, která jsou podložená důkazy a která jsou s nimi v souladu," řekl Ghebreyesus. Dodal, že globální propojenost je v boji proti nákaze slabinou a zároveň výhodou a silnou stránkou. Šéf WHO rovněž apeloval na solidaritu, kterou považuje za tu nejdůležitější věc v tažení proti nákaze. Poděkoval také sociálním médiím, že se snaží zastavit šíření dezinformací o koronaviru.

Zástupce pekingské vlády dnes v Ženevě prohlásil, že omezování vstupu Číňanům či rušení leteckých spojů s Čínou jde proti doporučením WHO, která nabádají nepodnikat nadbytečná a přehnaná opatření. Dodal, že svět musí k virové nákaze přistupovat objektivně a spravedlivě a nevytvářet paniku.

Letecké spojení s Čínou aerolinky po celém světě včetně Evropy ruší. Od 9. února začíná platit zákaz přímých letů z Číny také do Česka. Rozhodnutí odmítat vstup do země cizincům, kteří cestují z pevninské Číny nebo zde pobývali, oznámily například Austrálie se Spojenými státy.

Ghebreyesus na dnešní tiskové konferenci řekl, že novým koronavirem se dosud mimo Čínu nakazilo ve 23 zemích 151 lidí. WHO jako součást Číny označuje i Tchaj-wan. Peking považuje tento fakticky nezávislý ostrov za svou vzbouřenou provincii.

Světové agentury si povšimly toho, že během projevu se šéf WHO rozkašlal. "Nebojte se, to není korona(virus)," řekl novinářům.

zdroj: YouTube

Nový typ koronaviru si dosud vyžádal více než 360 mrtvých a přes 17.000 nakažených. Infekce se začala šířit koncem loňského roku z čínského města Wu-chan v provincii Chu-pej. Kvůli epidemii WHO vyhlásila globální stav zdravotní nouze.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Život lékařů v době koronaviru: Členům rodiny nemohou dát ani pusu

22.02.2020 08:54 Hongkongská lékařka Eunice Chanová si sundává ochrannou roušku, jen aby se osprchovala, najedla a…

Epidemie Covid-19 v Číně polevuje, situace se zhoršuje v Jižní Koreji

22.02.2020 07:44 Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku…

Sestry ve věku 98 a 101 roků se setkaly po 47 letech

22.02.2020 07:20 Kambodžské sestry, kterým nyní je 98 a 101 roků, se setkaly poprvé po 47 letech, kdy si obě myslely…

Počet nakažených koronavirem Covid-19 stoupá i mimo epicentrum

21.02.2020 21:25 Novým typem koronaviru se nakazily stovky vězňů v čínských věznicích, 100 nových případů dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama