K doživotí odsouzený disident Askarov zemřel v kyrgyzském vězení, okolnosti nejasné

K doživotí odsouzený disidentský novinář a obránce lidských práv Azimžon Askarov zemřel v kyrgyzském vězení. Uvedl to dnes jeho právní zástupce, podle nějž byl devětašedesátiletý Askarov před smrtí převezen do vězeňské nemocnice s příznaky těžkého zápalu plic. Okolnosti úmrtí jsou nejasné, podle úřadů dlouhodobě trpěl několika chorobami a po hospitalizaci odmítl dýchací přístroj.

Azimžon Askarov (novinář)
doporučujeme

Coby příslušník uzbecké menšiny v Kyrgyzstánu byl Askarov opakovaně odsouzen za organizování masových nepokojů a údajné podněcování mezietnické nenávisti, jež vyústila v červnu 2010 v násilné střety na jihu Kyrgyzstánu. Ty si vyžádaly životy více než 450 lidí, z nichž většina byli etničtí Uzbekové. Desítky tisíc lidí tehdy uprchly z domovů. Právě během krvavých násilností byl Askarov zatčen.

Askarov trval na své nevině a soudní proces v roce 2010 označil za politicky motivovaný. Za politického vězně jej považovaly i mnohé mezinárodní organizace hájící lidská práva, které opakovaně žádaly jeho propuštění. Před svým uvězněním v roce 2010 více než deset let dokumentoval případy porušování lidských práv kyrgyzskou policií a vězeňskou správou v rodném městě u hranic s Uzbekistánem.

Podle advokáta Valerjana Vachitova nemohl Askarov v posledních dnech chodit. "Nikdo si ho nevšímal. Systém ho zabil," řekl agentuře AFP. "Přinesl jsem mu melouny. Říkal jsem mu, aby jedl, aby vydržel, že ho máme rádi," popsal svou poslední návštěvu Askarova minulý týden. "Plakal. Věděl, že umírá a nikdo ani nehne prstem."

Výbor pro lidská práva OSN v dubnu 2016 vyzval k novinářovu propuštění. Poukázal přitom na to, že byl svévolně zadržován, mučen a že mu bylo upřeno právo na spravedlivý proces. Kyrgyzský nejvyšší soud sice žádosti o nový proces vyhověl, doživotní trest ale potvrdil.

Spojené státy Askarovovi udělily v roce 2015 cenu za obranu lidských práv s odůvodněním, že se zasazoval o mírové soužití Kyrgyzů s uzbeckou menšinou. Výbor pro lidská práva OSN v dubnu 2016 vyzval k jeho propuštění, když uvedl, že novinář byl vystaven mučení.

Podle agentury DPA není jasné, zda zhoršení Askarovova zdravotního stavu souvisí s pandemií onemocnění covid-19. Šestimilionový Kyrgyzstán patří v regionu Střední Asie k nejvíce zasaženým zemím: úřady zde evidovaly více než 32.000 případů koronavirové nákazy a 1249 úmrtí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záplavy v Indii a Pákistánu: Přes 50 obětí, na čajové plantáži se zřítila…

09.08.2020 15:12 Monzuny, které přinesly do jižní Asie deště tolik potřebné pro tamní zemědělství, si i letos…

Afghánská Velká rada schválila propuštění 400 členů Tálibánu

09.08.2020 10:00 Afghánská Velká rada (Lója džirga) dnes schválila propuštění 400 vězněných členů tvrdého jádra…

Záplavy v Jižní Koreji si vyžádaly nejméně 30 obětí, deště nekončí

09.08.2020 08:35 Nejméně 30 obětí už si vyžádaly záplavy způsobené silnými monzunovými dešti, které už přes měsíc…

Šéf Pentagonu: USA sníží počet vojáků v Afghánistánu do listopadu pod 5000

09.08.2020 08:15 Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama