Severní Korea přiznala za pátek 21 nových obětí po nákaze covidem-19 a 174.440 nově infikovaných lidí. Podle státní agentury KCNA je v karanténě s příznaky 280.810 lidí. Část lidí podle severokorejského tisku zemřela kvůli nedbalosti lékařů. Severokorejský vůdce Kim Čong-un epidemii označil za velkou katastrofu a uvedl, že se jeho země chce inspirovat politikou nulové tolerance, kterou prosazuje Čína.
Na dnešním zasedání stranických špiček Kim Čong-un řekl, že "šíření zhoubné nemoci otřásá naší zemí". Je však přesvědčen, že se KLDR podaří "porazit tuto zlou infekční nemoc v co nejkratší době". Kim nařídil uvolnit rezervy léků. Severokorejské zdravotnictví, které americká univerzita Johnse Hopkinse vyhodnotila v roce 2021 jako třetí nejhorší na světě, trpí rozsáhlým nedostatkem léčiv, přístrojů, testovacích sad a dalšího zdravotnického materiálu.
Severní Korea se podle Kima může poučit ze zkušenosti, jakou s jejím potíráním udělala Čína. Ta prosazuje takzvanou politiku nulové tolerance, jež spočívá v tvrdých uzávěrách celých měst a čtvrtí po výskytu i velmi malého počtu nakažených. Odborníci ale pochybují, že si KLDR může takovou politiku, která má rozsáhlé dopady na hospodářství, dovolit. Severokorejské úřady by také musely zajistit zásobování měst v izolaci. Podle agentury AP stávající severokorejská opatření sice omezují pohyb lidí či cestování mezi městy, ale neobsahují, jak se děje v Číně, zákaz vycházení z domova. Podle analytiků Kimova prohlášení mohou znamenat, že se chystá obrátit na Peking se žádostí o pomoc. Vakcíny a zdravotnický materiál Pchjongjangu nabídly i Jižní Korea či Rusko.
Severokorejská státní média informovala, že část lidí, již měli příznaky nemoci, zemřela kvůli nedbalosti, předávkování léky či mylným lékařským postupům.
Severní Korea poprvé oficiálně přiznala výskyt covidu-19 v zemi ve čtvrtek. Státní média informovala, že v Pchjongjangu byla zjištěna subvarianta vysoce nakažlivé varianty omikron a byla vyhlášena celostátní uzávěra. V pátek pak Pchjongjang přiznal šest mrtvých s koronavirovou nákazou, kterou severokorejské úřady označují za horečku neznámého původu. Jihokorejský analytik Čchong Song-čchang se domnívá, že všechny případy této horečky jsou ve skutečnosti nemoc covid-19. Počty nakažených budou pravděpodobně vyšší, protože KLDR nemá dostatek testovacích kapacit a tudíž úřady registrují jen případy s příznaky.
K dnešnímu dni Severní Korea zaznamenala celkem 27 mrtvých a 524.440 nakažených touto horečkou.
Související
Lipavský promluvil o třetí světové válce. Macinka vidí situaci jinak
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
Severní Korea (KLDR) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Kim Čong-un
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Počasí se na pohled změní. Bude jako v dubnu, uvedli meteorologové
včera
Metro by ještě v březnu mohlo opět stavět na všech stanicích linky B
včera
Britská monarchie ukončí pronájem domu pro Andrewa. Rozhodl on sám
včera
Trump říká, že Írán chtěl ovládnout Blízký východ. Jsme napřed, komentoval operaci
včera
Česká televize vrací úder. Tvrzení končícího Moravce odmítá
včera
Sáblíková se loučila s kariérou stylově v Heerenveenu. Aplaudovala jí zaplněná hala
včera
Íránci mají zůstat doma. Ohrožuje vás vlastní režim, vzkazují jim Američané
včera
Politici reagují na Moravcův konec. Opozice bude bojovat za nezávislou ČT
včera
Fico opět útočí na Zelenského kvůli zastaveným dodávkám ropy
Aktualizováno včera
Je rozhodnuto. Íránští duchovní už zvolili nového nejvyššího vůdce
včera
Nafta za týden zdražila až o pět korun. Jedna věc naznačuje další výrazné zdražení
včera
Václav Moravec oznámil konec působení v České televizi
včera
Trump nevyloučil nasazení vojáků v Íránu. Kurdy požádal, aby nebojovali
včera
ANO první, Starostové by přeskočili ODS. Kubovo hnutí by do Sněmovny neproniklo
včera
Lipavský promluvil o třetí světové válce. Macinka vidí situaci jinak
včera
Pavel chce, aby Česko i nadále bylo bezpečnou a prosperující zemí
včera
Česko má první medaili ze zimní paralympiády po 16 letech. Stříbro získala biatlonistka Edlingerová
včera
Izraelské varování. Nového íránského vůdce budeme pronásledovat, vzkazuje armáda
včera
Trump odmítl deeskalaci na Blízkém východě, zní z Íránu
včera
Vaše letadlové lodě už nepotřebujeme, vzkázal Trump do Británie
Americký prezident Donald Trump vzkázal Britům, že jejich letadlové lodě už na Blízkém východě nejsou potřeba. Britského premiéra Keira Starmera nařkl z toho, že se chce přiživit na úspěchu aktuálně vojenské kampaně proti Íránu.
Zdroj: Lucie Podzimková