Stamiliony Číňanů se kvůli epidemii nového typu koronaviru drží ve svých domovech a nudu se snaží zahnat pomocí internetových nákupů. Velký nárůst vykazují objednávky videoher, podložek na jógu, knih i kondomů.
Informuje o tom dnes agentura Reuters. Řada kamenných obchodů zůstává v Číně zavřená a prodej automobilů či chytrých telefonů zažívá prudký pokles. Poptávka po zdravotnických, zábavních a kosmetických produktech je však na vzestupu, plyne z údajů čínského internetového obchodu Alibaba.
Mezi největší hity nyní patří například hra Ring Fit Adventure pro konzole Nintendo Switch, která spojuje tradiční styl hraní videoher s cvičením.
"Na virus zatím nefunguje žádný lék. Jediné, na co můžete spoléhat, je váš vlastní zdravotní stav," uvedla osmatřicetiletá kancelářská pracovnice, která si hru nedávno koupila. "Chci doma cvičit, abych byla zdravá a fit," dodala.
Prodej hry Ring Fit Adventure se podle společnosti Alibaba v dvoutýdenním období do 20. února ve srovnání s běžnou úrovní více než zečtyřnásobil. U podložek na jógu a veslovacích trenažérů firma zaznamenala nárůst o 250 procent.
Podle poradenské společnosti Wanqing Consulting se celkový objem čínského internetového obchodu v období epidemie sice snížil, některé položky, například podložky na jógu či kosmetika, jsou však výjimkou. "Lidé teď mají spoustu volného času a doma se nudí," řekl šéf společnosti Lu Čen-wang. Ženy podle něj volný čas využívají například k tomu, aby si procvičily své schopnosti v oblasti make-upu.
Některé čínské internetové obchody zjišťují, že mezi nejprodávanější zboží se nyní dostávají méně obvyklé produkty. Mezi deset nejprodávanějších položek u společnosti Pinduoduo nyní patří potřeby pro stříhání vlasů a kondomy. Firma JD.com zase hlásí prudký nárůst potřeb pro pečení.
Související
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
Čínské roboty nechceme. USA zakázaly dovoz humanoidů i robotických psů
Aktuálně se děje
včera
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
včera
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
včera
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
včera
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
včera
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
včera
Zelenskyj požádal USA o střely do Patriotů. Pence přišel s jiným návrhem
včera
Ukrajina po náletech na Wildberries zahájila útoky na centra druhého největšího ruského prodejce
včera
Velká Británie zpřístupní Ukrajině utajované technologie k výrobě raket Storm Shadow
včera
Jednání mezi USA a Kanadou zkolabovala. Trump rozpoutal novou obchodní válku
včera
Očkování proti rakovině naráží na první problém. Od lidí, kteří mu vůbec nerozumí
včera
Zelenskyj: Rusko koncem roku zahájí novou vlnu mobilizace, povolá 300 000 vojáků
včera
USA vyhlásí "ekonomický den D". Írán čekají nejtvrdší sankce v historii
včera
Počasí v novém týdnu. Vrátí se tropy, víkend už bude zase chladnější
23. srpna 2026 21:51
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
23. srpna 2026 20:33
Nový kšeft vévodkyně Meghan. V Británii by mohla obnovit hereckou kariéru
23. srpna 2026 19:17
Začne druhé upisovací období Dluhopisu Republiky. Lidé mají dvě možnosti
23. srpna 2026 18:09
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
23. srpna 2026 17:22
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
23. srpna 2026 16:35
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
23. srpna 2026 15:44
Trump na tom trvá. Hormuzský průliv znovu prohlásil za území USA
Americký prezident Donald Trump si nedá říct. Na sociálních sítích opět prohlásil Hormuzský průliv, který je jedním ze zásadních předmětů stále probíhajícího konfliktu mezi USA a Íránem, za americké území.
Zdroj: Lucie Podzimková