Vědci vymysleli systém varování před erupcí. Reagují na loňskou tragédii

Na základě prosincového neštěstí v roce 2019 na novozélandském ostrově White Island, kdy erupce tamní sopky způsobila smrt 21 lidí, přišli vědci s novým varovným systémem. Varovný systém, který předpovídá sopečné erupce, podle nich zachrání mnoho životů.

sopka Whakaari
doporučujeme

Sopka Whakaari se nachází na malém ostrůvku White Island, který leží téměř 50 kilometrů od východního pobřeží Severního ostrova Nového Zélandu. Ostrůvek je neobydlený, ale je oblíbeným turistickým cílem. Erupce sopky v roce 2019 přišla bez varování a vyžádala si 21 obětí. Sopka své jméno dostala od původních obyvatel Nového Zélandu, maorsky Te Puia o Whakaari znamená dramatická sopka.

„Kdyby byl náš systém zaveden na Whakaari v loňském roce, přineslo by to varování 16 hodin před smrtící erupcí sopky," řekli vědci David Dempsey a Shane Cronin. Guardian uvedl, že v současné době na Novém Zélandu a jeho okolí monitoruje pohyby Země společnost GNS Science pomocí systému GeoNet. Ačkoliv společnost každoročně hlásí tisíce zemětřesení a sopečných aktivit, nejsou v dostatečném předstihu.

Vědci z univerzity v Aucklandu použili minulá erupční data s algoritmy, které vytvořily nové vzorce chování sopky před erupcí. „Minulé erupci předcházelo 17 hodin seismického varování,“ uvádí vědci ve svém výzkumu. Podle jejich slov k seismické aktivitě dochází, když stoupá magma a tím zvyšuje tlak na vodu, která se vyskytuje nad ní. Vědci to přirovnávají k tlakovému hrnci, který pod příliš velkým tlakem vybuchne. Podobný signál vědci zaznamenali 30 hodin před erupcí v srpnu 2013 a dvou dalších v roce 2012.

Ačkoliv vědci uvedli, že systém upozornil pouze na čtyři z pěti hlavních erupcí sopky Whakaari, domnívají se, že systém je schopný předpovědět erupce, jako byla ta v roce 2019. Vědci začali spolupracovat na zprovoznění systému se společností GNS Science.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie má pátým dnem přes 50 000 nově nakažených

03.08.2020 18:45 Koronavirus se v Indii za uplynulý den nově prokázal u 52.972 lidí, 771 dalších pacientů s covidem…

Přepadení věznice: V Afghánistánu pokračují boje s islamisty, řada mrtvých…

03.08.2020 16:18 Aktualizováno Útok Islámského státu (IS) na věznici ve městě Dželálábád na východě Afghánistánu a následný střet…

Melbourne dál zpřísňuje karanténu, nová opatření se dotknou stovek tisíc…

03.08.2020 14:27 Druhé největší australské město Melbourne, ve kterém již kvůli šíření koronaviru platí přísné…

Problém nepředstavují pouze Kimovy rakety, míní historik

03.08.2020 00:01 NÁZOR - Zatímco se Jižní Korea zabývá reakcí na stále sofistikovanější severokorejský raketový…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama