Katastrofu na ostrově White Island bude řešit soud. Kvůli smrti turistů je obžalováno 13 subjektů

Novozélandský úřad pro bezpečnost práce dnes podal žalobu na deset organizací a tři osoby v rámci vyšetřování loňské sopečné erupce na ostrově White Island, která si vyžádala životy 22 lidí. Informovala o tom agentura Reuters.

Sopka na ostrově White Island vybuchla loni 9. prosince. Na neobydleném sopečném ostrově, který je populárním turistickým cílem, tehdy bylo 47 lidí. Podle agentury AP přítomnost turistů na ostrově vzbudila otázky. Odborníci monitorující seismickou aktivitu totiž už dva týdny před erupcí zvýšili pro ostrov hodnocení bezpečnostního rizika.

Úřady identitu obžalovaných nezveřejnily, novozélandský výzkumný ústav GNS Science a vládní agentura pro zvládání mimořádných událostí NEMA však uvedly, že jsou mezi obviněnými. Patří k nim pravděpodobně i soukromé společnosti, které turistům zajistily cestu na ostrov, píše AP.

Obžalovaní podle úřadu nedostáli svým zdravotním a bezpečnostním závazkům. Pokud soud je shledá vinnými, organizace můžou čelit pokutě až 1,5 milionu novozélandských dolarů (23 milionů korun), jednotlivci až 300.000 novozélandských dolarů (4,6 milionu korun). Před soudem mají obvinění stanout 15. prosince.

"Byla to nečekaná událost, ale to neznamená, že se nedala předvídat a provozovatelé mají povinnost chránit ty, kteří jsou v jejich péči," uvedl šéf úřadu pro bezpečnost práce Phil Parkes.

Související

Více souvisejících

sopka Whakaari (White Island Nový Zéland) Nový Zéland Turisté

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 26 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy