Nový Zéland odložil parlamentní volby, Austrálie má nejvíc úmrtí od vypuknutí epidemie

Nový Zéland odloží kvůli pandemii covidu-19 parlamentní volby o měsíc. Podle agentury Reuters to dnes oznámila jeho premiérka Jacinda Ardernová. Hlasování plánované na 19. září se uskuteční 17. října, uvedla premiérka. Austrálie dnes oznámila 25 úmrtí v souvislosti s nákazou koronavirem, nejvíce od počátku epidemie.

Jak informuje Reuters, k odkladu voleb vyzval o víkendu místopředseda vlády Winston Peters a tlačila na ně i opozice s tím, že musela zrušit volební mítinky kvůli omezením zavedeným po odhalení nových případů nákazy.

Minulý týden zavedly omezení pohybu místní úřady v největším městě země Aucklandu poté, co se tam znovu potvrdila nákaza koronavirem. Předtím tento ostrovní stát neregistroval žádný případ lokálního přenosu po stovku dní. Od úterka se tam ale objevily na tři desítky nových případů, většina z nich právě v Aucklandu.

První případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2 se na Novém Zélandu potvrdil koncem února, od té doby zaznamenali v této zemi s pěti miliony obyvatel na 1620 nakažených koronavirem, z toho 22 lidí tam v souvislosti s nákazou zemřelo.

"Do 17. října budou mít všechny strany dost času na volební kampaň," řekla Ardernová. Uvedla také, že další odklad voleb už nemá v plánu. Hlasování se musí konat nejpozději do 21. listopadu.

V australském státě Viktorie, který je ohniskem nákazy v zemi, za posledních 24 hodin zemřelo 25 lidí s covidem-19, což je celostátně dosud nejvyšší zaznamenaný přírůstek. Viktorie také zaznamenala 282 nově potvrzených případů koronaviru.

Nynější denní bilance nakažených jsou podstatně nižší, než kolik jich Viktorie registrovala na začátku měsíce - nejvyšší čísla přesahovala i hranici 700 případů denně. Úřady proto doufají, že přísná karanténní opatření včetně uzávěry regionální metropole Melbourne pomohla šíření nákazy zpomalit.

Austrálie s 24 miliony obyvatel od propuknutí epidemie zaznamenala 23.500 potvrzených případů koronaviru a 421 úmrtí v souvislosti s covidem-19. To je podstatně méně, než většina rozvinutých států světa, podotýká agentura Reuters.

Související

Více souvisejících

volby na Novém Zélandu Jacinda Ardernová Nový Zéland Auckland Austrálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy