Volby na Novém Zélandu: Favoritem jsou labouristé. Zemi čekají i dvě ožehavá referenda

Vládnoucí Novozélandská strana práce v čele s premiérkou Jacindou Ardernovou si necelé dva dny před začátkem parlamentních voleb udržuje výrazný náskok 15 procentních bodů před hlavním opozičním uskupením, konzervativní Novozélandskou národní stranou. S odvoláním na nejnovější průzkum veřejného mínění o tom dnes informovala agentura Reuters.

V průzkumu agentury Colmar Brunton pro televizi TVNZ podpořilo labouristy 46 procent oslovených voličů, zatímco konzervativce 31 procent respondentů. Při takovémto volebním výsledku by Novozélandská strana práce obsadila ve 120členném parlamentu 59 křesel, což je jen o dvě méně, než potřebuje, aby mohla sama sestavit vládu, uvádí Reuters.

Strana oblíbené premiérky Ardernové je oceňována za to, jak dokázala zastavit šíření koronaviru v zemi. Ardernová v reakci na epidemii rychle nařídila přísná karanténní opatření, díky nimž Nový Zéland v současné době nehlásí žádné lokální přenosy.

Pravděpodobným koaličním partnerem labouristů bude opět Strana zelených Nového Zélandu, která v průzkumu zaznamenala osm procent, tedy nejvyšší podporu od roku 2017. Pokud by tento výsledek ve volbách potvrdila, obsadila by 11 parlamentních křesel.

Další nynější koaliční partner labouristů, strana Nový Zéland především vedená vicepremiérem Winstonem Petersem, v průzkumu získala tři procenta hlasů, což by znamenalo, že se do parlamentu nedostane.

Původně se mělo hlasování uskutečnit v září, bylo ale o měsíc odloženo, když se v srpnu ve městě Auckland objevilo nové ohnisko koronaviru. Ani tam se již nyní virus nepřenáší, nakaženo je na Novém Zélandu jen několik lidí, kteří se vrátili ze zahraničí a jsou v karanténě. Obavy z nemoci covid-19 ale podle všeho přiměly velký počet voličů odevzdat hlas v předběžném hlasování. Z 3,77 milionu oprávněných voličů již hlasovalo více než 1,4 milionu, napsala agentura Reuters.

Popularita premiérky Ardernové vzrostla na 55 procent, vůdkyně konzervativců Judith Collinsová má dvacetiprocentní podporu. Čtyřicetiletá Ardernová je kromě zvládnutí epidemie nemoci covid-19 vyzdvihována i za spontánní solidární postoje vůči rodinám postiženým loňskými teroristickými útoky na mešity ve městě Christchurch, které si vyžádaly 51 obětí.

Jednašedesátiletá opoziční vůdkyně Collinsová se při kampani zaměřila především na ekonomické výzvy, jimž země čelí, včetně rostoucí nezaměstnanosti a hrozící recese. Collinsová varovala, že vláda levicově orientované koalice bude znamenat pro občany více daní a nepříznivé podmínky pro podnikání.

V sobotním hlasování se Novozélanďané vyjádří také ke dvěma sporným tématům - legalizaci marihuany a eutanazie. Průzkumy podle agentury AP naznačují, že možnost eutanazie by mohli voliči schválit, u legalizace marihuany je poměr hlasů vyrovnaný.

Související

Více souvisejících

volby na Novém Zélandu Nový Zéland Jacinda Ardernová referendum

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy