Nový Zéland si dnes připomněl druhé výročí teroristických útoků na mešity ve městě Christchurch, při nichž australský pravicový extremista Brenton Tarrant zabil 51 lidí a desítky dalších zranil. Premiérka Jacinda Ardernová podle agentury AFP na vzpomínkovém obřadu uvedla, že země má povinnost podporovat muslimskou komunitu.
Ceremonie v Christchurchi se zúčastnily stovky lidí, kteří si vyslechli jména všech obětí. Připomenuty byly i zásluhy záchranářů, lékařů a policistů, kteří na útoky bezprostředně reagovali. V loňském roce byl podobný obřad na poslední chvíli zrušen kvůli začínající pandemii nemoci covid-19.
Premiérka Ardernová, která byla za své spontánní solidární postoje vůči rodinám postiženým útokem navržena na Nobelovu cenu za mír, prohlásila, že "slova navzdory své léčivé moci" nikdy nezmění, co se stalo.
"Muži, ženy a děti... se staly obětí teroristického činu. Slova nikdy nevymažou strach, který přepadl muslimskou komunitu," řekla předsedkyně novozélandské vlády a dodala, že Nový Zéland by se měl z útoků poučit a stát se "inkluzivnější zemí, která je hrdá na různorodost a která ji tvrdě brání".
Kiran Munirová, jejíž manžel a otec dvou dětí Shaheed Haroon Mahmood přišel při útoku o život, na dnešní ceremonii uvedla, že nejlepší odplatou je "nebýt jako nepřítel".
Temel Atacocugu, který útok přežil, přestože byl zasažen devíti střelnými ranami, prohlásil, že důvodem masakru byl rasismus a ignorance. "Jednalo se o útok proti celému lidstvu," podotkl. Podle něj útok přeživší poznamenal tak, že už nikdy nebudou stejní jako dřív. "Budoucnost je ale v našich rukou. Půjdeme společně dál a budeme pozitivní," řekl.
Obřad se konal za přísných bezpečnostních opatření, místo střežili ozbrojení policisté a tašky příchozích kontrolovali psi. Minulý týden novozélandská policie zatkla v Christchurchi 27letého muže a obvinila ho z výhrůžek smrtí vůči mešitám, na něž útočil Tarrant.
Tarrant byl za útoky, které spáchal při pátečních modlitbách 15. března 2019, odsouzen k doživotnímu trestu vězení. Pravicový radikál na lidi střílel z poloautomatických zbraní. Svůj krvavý útok Australan nahrával a vysílal v přímém přenosu na internetu. Krátce před činem Tarrant také rozeslal obsáhlý manifest, v němž se označil za rasistu. Napsal, že ho k útoku přivedly protiimigrační motivy a že k myšlenkám na odplatu dospěl během cesty po Evropě, kde ho rozhněvali migranti. Za svůj hlavní zdroj inspirace označil norského ultrapravicového atentátníka Anderse Breivika, který v roce 2011 v norské metropoli Oslo a na ostrově Utoya zabil 77 lidí.
Související
Česko uzavírá ambasádu v Teheránu, přidávají se další. Situace je nebezpečná, lidé dostali varování
Australská válečná loď omylem vyřadila v celé zemi internet a rádio
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Francie potvrdila první případ hantavirové infekce
před 47 minutami
Čína konečně potvrdila, že od středy bude hostit prezidenta Trumpa
před 1 hodinou
Ropa na světových trzích reagovala na nejnovější Trumpova slova
před 2 hodinami
Neakceptovatelné. Trump reagoval na íránský mírový protinávrh
před 3 hodinami
Počasí příští víkend: Sobotu může zkazit déšť, v neděli hrozí i bouřky
včera
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
včera
Sjezd sudetských Němců v Brně tříští politiky. Zbytečné otevírání starých ran, varuje Havlíček
včera
Chaos, šílenství... Česko má mezinárodní ostudu, o excesu slavistických fanoušků píše celý svět
včera
Evakuace MV Hondius bude trvat do pondělí. Pak na lodi zůstane 30 lidí
včera
Fanoušek, jenž napadl Surovčíka, už se do Edenu nepodívá. Chorý s Douděrou si budou hledat angažmá
včera
Disciplinární komise vynese verdikty nad pražským derby v úterý. Slibuje přísné tresty
včera
Podle titulárního sponzora ligy přichází český fotbal o důvěryhodnost
včera
Slavia dočasně uzavře Tribunu sever, potrestala tvrdě i hříšníky z kádru. Po výtržnících bude chtít klub náhradu škod
včera
Írán poslal USA odpověď na návrh mírového plánu
včera
Motoristé balancují na hraně vstupu do Sněmovny. Macinka je nadšený
včera
Vyústění dlouhodobé nenávisti. Sparta se poprvé vyjádřila k excesu slavistických fanoušků
včera
Je to hnus, komentují politici sobotní skandál slavistických fanoušků
včera
Slavia oznámila okamžité uzavření Tribuny Sever. Po fanoušcích bude žádat náhradu škody
včera
Íránské revoluční gardy pohrozily útoky na americké cíle
včera
Ostuda českého fotbalu: Slávisté během utkání napadli hráče Sparty, případ řeší policie i disciplinární komise
Ligové fotbalové derby mezi pražskými celky Slavií a Spartou v Edenu provázel nevídaný chaos, který vyústil v předčasné ukončení celého zápasu. Krizový moment nastal v sedmé minutě nastaveného času, kdy na hrací plochu vnikli domácí příznivci.
Zdroj: Libor Novák