Ohromný žár z australských požárů vytváří vlastní systémy počasí

Obrovské teplo z lesních požárů, které ničí Austrálii, vytváří vlastní systémy počasí, včetně suchých bouřek s blesky a ohnivých tornád. Požární služba státu Nový Jižní Wales (RFS) varovala, že kvůli plamenům na pobřeží vzniká zhruba 287 kilometrů jižně od Sydney vlastní meteorologický systém, bouřka způsobená ohni.

Přidejte svůj názor

Děsivé snímky požáru buše v Austrálii (21. 12. 2019)
doporučujeme

Povětrnostní podmínky jsou podle agentury Reuters výsledkem tvorby mraků zvaných pyrocumulonimbus (cumulonimbus flammagenitus). Tyto mraky vznikají v důsledku tepla a kouře uvolněných z požárů, obvykle požárů velkých lesních porostů. Mají vysoký podíl produktů hoření a našedlou barvu, je pro ně charakteristický výskyt blesků a hřmění a mohou je doprovázet i extrémní jevy, jako jsou tornáda.

Vyskytují se po celém světě, australská Rada pro klima však v loňské zprávě varovala, že kvůli globálním klimatickým změnám se mohou začít v zemi objevovat častěji.

V pondělí ohnivé tornádo zabilo jednoho z hasičů, když převrátilo hasičský vůz, ve kterém seděl. Na to poukázal i komisař RFS Nového Jižního Walesu Shane Fizsimmons, když byl dotázán na počasí způsobené ohněm.

Pyrocumulonimbus je bouřkový mrak, který se vytváří z kouřového oblaku ohně, protože intenzivní teplo z ohně způsobuje, že vzduch rychle stoupá a přitahuje chladnější vzduch. Jak mrak stoupá a poté se v nízkých teplotách horní atmosféry ochladí, srážky ledových částic v horní části mraku vytvářejí elektrický náboj, který může být uvolněn jako blesk. To může způsobit nebezpečné a nepředvídatelné změny v chování ohně, což zhoršuje boj s požáry, a může také vytvářet blesky, které způsobí nové požáry. Stoupající vzduch také může podnítit vznik silného větru, které způsobuje šíření ohňů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší ohnisko koronaviru mimo Čínu: Na výletní lodi nakaženo už 542 lidí

18.02.2020 12:47 Japonské úřady dnes potvrdily nákazu novým typem koronaviru u dalších 88 lidí z výletní lodi…

Spálená Austrálie. Požáry zasáhly 18 milionů lidí, hněv se obrátil proti…

18.02.2020 11:17 Rozsáhlé požáry v Austrálii se přímo či nepřímo dotkly více než tří čtvrtin obyvatel země, tedy 18…

Covid-19 se přemění v pandemii světových rozměrů? Počet obětí stále roste

18.02.2020 10:28 Aktualizováno Nemoci způsobené novým typem koronaviru podlehlo v pevninské Číně již 1868 lidí a nakažených je 72…

Kuriózní zločin: Koronavirus vedl k ozbrojené loupeži toaletního papíru

18.02.2020 09:21 Policie v Hongkongu v pondělí zadržela dva muže podezřelé z loupežného přepadení řidiče dodávky se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama