OSN: Čína se v boji proti terorismu a extremismu dopustila závažných porušení lidských práv

Čína se v rámci svých strategií proti terorismu a extremismu dopustila v Sin-ťiangu, kde žije muslimská menšina Ujgurů, závažných porušení lidských práv. Uvádí to dlouho očekávaná zpráva vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové. Podle ní vyšetřovatelé získali "věrohodné důkazy" o mučení, které by mohlo představovat "zločiny proti lidskosti".

OSN, ilustrační foto

Peking zprávu odmítl a tvrdí, že text používá lži a dezinformace. Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyjádřil naději, že Čína se bude doporučeními ze zprávy řídit.

Zpráva vysoké komisařky z její květnové cesty do čínské oblasti byla podle diplomatů připravena ke zveřejnění již delší dobu. Její úřad tak ale učinil až ve středu večer, jen pár minut před koncem čtyřletého mandátu Bacheletové.

Podle zprávy se čínské úřady dopustily v letech 2017-2019 závažných porušení práv příslušníků menšiny Ujgurů a dalších muslimských menšin v Sin-ťiangu. Znepokojení vzbuzují zejména pracovní tábory, které kvůli přísným podmínkám pobytu tvoří "živnou půdu" pro diskriminaci a porušování práv. Zařazení do táborů či pracovních programů podle zprávy OSN vykazuje znaky náboženské a etnické diskriminace. Rozsah nelegálního a diskriminačního věznění členů menšiny by mohl představovat až zločiny proti lidskosti.

V této souvislosti OSN čínské úřady vyzvala, aby okamžitě podnikly kroky k propuštění "všech, které svévolně zbavily svobody" a přestaly se zastrašováním ujgurské menšiny. Zpráva neuvádí, kolik osob čínská vláda zadržuje, podle lidskoprávních organizací by v táborech mohlo být více než milion lidí. Čína odmítá, že v táborech Ujgury mučí a tvrdí, že se uskutečňuje jejich rekvalifikace.

Šéf OSN Guterres vyzval Čínu, aby se řídila doporučeními ze zprávy. Zpráva "potvrzuje to, co generální tajemník o Sin-ťiangu říká už nějakou dobu: že lidská práva mají být respektována a že má být respektována ujgurská komunita", řekl dnes novinářům Guterresův mluvčí Stéphane Dujarric.

Čínská diplomatická mise v Ženevě zprávu zkritizovala, podle ní je založena na presumpci viny a využívá lži a dezinformace. Peking uvedl, že zpráva vychází především z informací protičínských sil a "vědomě opomíjí" čínské vládní informace. Podle čínské diplomacie, která odmítala jeho zveřejnění, je dokument "fraškou zosnovanou některými západními zeměmi a protičínskými silami". V Sin-ťiangu, jak tvrdí Peking, díky vládním strategiím panuje "sociální stabilita, ekonomický rozvoj, kulturní prosperita a náboženská harmonie". Už pět let se tam nestaly žádné teroristické útoky, stojí v prohlášení.

Světový ujgurský kongres, což je mezinárodní organizace ujgurských exulantů snažící se reprezentovat společné zájmy Ujgurů, zprávu OSN uvítal a vyzval k rychlé mezinárodní reakci. "Jde o zásadní obrat, pokud jde o mezinárodní reakci na ujgurskou krizi," citovala BBC jednoho ze zástupců organizace Omera Kanata. "Navzdory usilovnému popírání čínské vlády nyní OSN oficiálně uznala, k jakým hrůzným zločinům dochází," dodal.

Ujgurská komunita v Turecku ale podle agentury Reuters vyjádřila nad zprávou zklamání. Podle jejích zástupců, které agentura oslovila, přišla zpráva pozdě a měla být vůči Pekingu ostřejší. "Čína zabíjí naše mladé lidi, nechává naše děti osiřelé, takže to, co teď dělají (Spojené národy), není dostatečné," řekla Mukerrem Abitogluová, jedna ze zhruba 50.000 Ujgurů žijících v Turecku, kde je největší ujgurská diaspora mimo Střední Asii.

Evropská komise v reakci na zprávu odsoudila porušování lidských práv v Číně. "Nyní posuzujeme obsah zprávy a včas vydáme reakci," uvedl mluvčí EK. "EU dál vyzývá Čínu, aby dodržovala své závazky stran lidských práv podle vnitrostátního a mezinárodního práva," dodal.

Německo dnes vyzvalo Peking, aby okamžitě "umožnil všem obyvatelům Sin-ťiangu plně uplatňovat jejich lidská práva", propustil všechny zadržené a umožnil nezávislé vyšetřování. Podle německého ministerstva zahraničí zpráva potvrzuje, že "existuje důvod k velkým obavám".

Bacheletová již dříve uvedla, že čelila tlakům z obou stran - aby zprávu nezveřejnila i aby ji zveřejnila a odmítla, že by byla příliš nakloněná Číně. "Vést dialog a snažit se věci lépe pochopit neznamená záležitosti tolerovat, odvracet od nich zrak či zavírat nad nimi oči," uvedla.

Podle agentury AFP zpráva nepřináší nové poznatky o situaci v Sin-ťiangu. Potvrzuje ale mnohé dřívější informace nevládních organizací, které tak díky "puncu oficiálnosti" OSN získají na váze a věrohodnosti. Text neobsahuje slovo genocida, z níž Čínu viní některé západní země včetně USA.

Bílý dům vyzval Čínu k ukončení krutostí proti Ujgurům

Bílý dům dnes vyzval Čínu, aby skoncovala s krutostmi vůči Ujgurům a umožnila přístup do oblasti Sin-ťiang, kde tato menšina žije. Bílý dům tak reagoval na zprávu vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové, podle níž vyšetřovatelé situace v Sin-ťiangu získali důkazy o mučení. Zprávu uvítal šéf americké diplomacie Antony Blinken a požaduje, aby Peking nesl za "genocidu" odpovědnost.

Podle zprávy se čínské úřady dopustily v letech 2017-2019 závažných porušení práv příslušníků menšiny Ujgurů a dalších muslimských menšin v Sin-ťiangu a získané důkazy mohou svědčit o spáchání zločinů proti lidskosti.

Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová řekla, že USA zprávu uvítaly. "Vyzveme Čínu, aby ty krutosti okamžitě zastavila," sdělila. USA budou také požadovat nezávislé vyšetřování a zajištění přístupu do Sin-ťiangu.

Podle Blinkena musí být Čína pohnána k odpovědnosti. "Ta zpráva posiluje a potvrzuje naše vážné obavy, že se čínské úřady dopouštějí na muslimské ujgurské menšině genocidy a zločinů proti lidskosti," sdělil Blinken.

USA budou podle něj nadále požadovat, aby za to čínské úřady nesly odpovědnost. "Vyzýváme je, aby propustily nespravedlivě zadržované a aby umožnily nezávislým vyšetřovatelům přístup do Sin-ťiangu, do Tibetu a napříč Čínou," žádal šéf americké diplomacie.

Počínání Číny na základě vydané zprávy odsoudila Evropská unie, a vyjádřilo se k ní několik zemí i generální tajemník OSN António Guterres. Podle Číny je zpráva založená na lži a desinformaci.

Témata: Čína | OSN | EuroZprávy.cz

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Severokorejská balistická střela přeletěla nad Japonskem

04.10.2022 12:17 Severní Korea dnes odpálila balistickou střelu, která přeletěla severní japonský ostrov Hokkaidó,…

Fotbalový zápas v Indonésii skončil tragédií. Násilnosti nepřežilo 125 lidí

02.10.2022 16:56 Aktualizováno Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě…

Severní Korea směrem na východ odpálila dvě balistické střely

29.09.2022 20:09 Aktualizováno Severní Korea dnes směrem na východ od Korejského poloostrova odpálila dvě balistické střely…

KLDR podle médií odpálila od východního pobřeží další střelu, dopadla do…

28.09.2022 12:50 Severní Korea odpálila východním směrem další balistickou střelu, dopadla zřejmě do Japonského moře…

Při požáru restaurace v Číně zemřelo 17 lidí

28.09.2022 11:29 Při požáru v restauraci ve městě Čchang-čchun na severovýchodě Číny zemřelo nejméně 17 lidí, tři…

Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku expremiéra Šinzóa…

27.09.2022 10:29 Aktualizováno Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel…

Americká viceprezidentka Harrisová navštíví demilitarizovanou zónu mezi…

27.09.2022 08:00 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová, která je nyní na návštěvě Japonska kvůli pohřbu tamního…

Japonsko zakázalo vývoz materiálů použitelných k výrobě chemických zbraní…

26.09.2022 18:09 Aktualizováno Japonsko oznámilo další zpřísnění sankcí vůči Rusku v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Nový…

Si Ťin-pching se dlouho neobjevil na veřejnosti, vyvolalo to spekulace o…

26.09.2022 12:12 Čínská komunistická strana před blížícím se sjezdem potvrdila, že "jádrem" strany je její vůdce a…

Kvůli počasí zemřelo za poslední den na severu Indie nejméně 36 lidí

24.09.2022 10:36 Kvůli počasí zemřelo za poslední den na severu Indie nejméně 36 lidí. Celkem 12 z nich zabily…

Související:

Právě se děje

reklama