Ve výškových budovách v centru australských měst Sydney a Melbourne se dnes rozezněly požární poplašné sirény. Reagovaly na kouř, který pochází z požárů v okolí měst, ale zamořuje i jejich centra. Moderní vládní budovy v hlavním městě Canbeře jsou zavřené, protože uvnitř je už nedýchatelný vzduch.
Jak napsala agentura AP, Australané, uvyklí v létě na modrou jasnou oblohu, mají letos nad hlavou už několik týdnů nebe zahalené kouřem a vidí jen matné červené slunce. Australská města, řazená tradičně vysoko na škále míst nejpříhodnějších k životu, řeší nečekaně otázku důsledků dlouhodobých požárů na zdraví lidí.
Sonia Connorová se snaží udržet svou aktivní tříletou dceru uvnitř domu, jehož okna i dveře jsou oblepené páskou, aby dovnitř nevnikal kouř. Venkovní teplota přesáhla 42 stupňů Celsia. "Dcera žádné symptomy nemá, ale já to cítím v plicích i v krku," řekla Connorová.
Slovinská tenistka Dalila Jakupovičová se při zápase v kvalifikačním utkání Australia Open v Melbourne rozkašlala tak, že si musela kleknout. "Nikdy jsem nic podobného nezažila. Jsme zvyklí na zamořený vzduch, hrajeme v Číně i víc znečištěných zemích, ale ten kouř tady je jiný, na to určitě zvyklí nejsme," řekla.
V Austrálii začaly požáry loni v září. O život přišlo 28 lidí, spáleno je 2600 domů a zničeno více než deset milionů hektarů porostů. Většina z toho připadá na stát Nový Jižní Wales na jihovýchodě země. Nemocnice ve městech musejí přijímat stále více lidí s dýchacími potížemi, přičemž mnozí zažívají vůbec poprvé v životě astmatické stavy. Vláda poskytla lidem zdarma 3,5 milionu roušek, které mají zachycovat pevné částice. Odborník na srdeční a dýchací choroby Bruce Thompson se domnívá, že se dlouhodobé vystavení kouři projeví na zvýšení výskytu nemocí srdce a plic a zřejmě i rakoviny.
Dnes odpoledne místního času přišly do Melbourne silné dešťové srážky a lijáky jsou v příštích dnech očekávány i v požáry nejhůře postižených státech Nový Jižní Wales a Viktorie. Na jižním pobřeží státu Nový Jižní Wales by ode dneška do soboty mohlo spadnout až 50 milimetrů srážek a na severu sousedního státu Viktorie, kde na statisících hektarů nadále hoří mohutný přeshraniční požár, až 25 milimetrů srážek, napsal list The Guardian.
Hasiči ale už dříve uvedli, že krátkodobé deště nemají šanci největší a nejnebezpečnější požáry uhasit. Meteorologové navíc v úterý varovali před možnými ničivými důsledky náhlých prudkých srážek, které podle nich mohou ve vypáleném terénu způsobit bleskové záplavy, sesuvy půdy a pády stromů a znečistit zdroje pitné vody, pokud budou trosky po požárech spláchnuty do vodních nádrží. Blesky doprovázející bouřky mohou také zažehnout nové ohně, jak se už ostatně na nejméně dvou místech stalo.
Související
Loňské požáry v Austrálii zažehly populační explozi v Tichém oceánu
Teploty na východě Austrálie přesahují 40 stupňů, opět hrozí ničivé požáry
Požáry v Austrálii , Sydney , Austrálie , rakovina , Melbourne
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
před 1 hodinou
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
před 1 hodinou
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
před 2 hodinami
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
před 3 hodinami
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
před 3 hodinami
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
před 4 hodinami
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
před 4 hodinami
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
před 5 hodinami
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
před 6 hodinami
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
před 7 hodinami
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
před 7 hodinami
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
před 8 hodinami
Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko
před 8 hodinami
Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS
před 9 hodinami
Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže
před 10 hodinami
Svět zasáhne silné El Niño, varuje WMO. Počasí může letos lámat rekordy
před 11 hodinami
Odchod Spojených arabských emirátů z OPEC otřásl světem. Proč je tak významný?
před 12 hodinami
Estonsko chce, aby Evropská unie zakázala vstup ruským vojákům
před 13 hodinami
Ruská přehlídka ke Dni vítězství bude poprvé po 20 letech bez vojenské techniky. Důvod ministerstvo tají
před 13 hodinami
Řítí se svět do další ekonomické krize? Tentokrát by se neodehrála stejně, jako ta předchozí
Vzpomínky na pád banky Lehman Brothers v září 2008 jsou pro mnohé stále živé. Bobby Seagull tehdy pracoval jako obchodník v londýnském Canary Wharf a do kanceláře dorazil před šestou ráno naposledy. Ačkoliv zprávy z Ameriky věštily bankrot, zaměstnanci v Británii netušili, co to pro ně znamená. V kancelářích zavládl chaos a někteří lidé si začali brát obrazy ze stěn jako náhradu za dlužné akcie.
Zdroj: Libor Novák