Loňské požáry v Austrálii zažehly populační explozi v Tichém oceánu

Prach a popel z požárů se rozptýlil nad oceánem, do jehož vod donesl živiny, které způsobily bezprecedentní nárůst fytoplanktonu. Celková oblast události předčila svou rozlohou celou Austrálii a její produktivita dosahovala travnímu porostu o rozloze Saharské pouště.

Planetu Zemi bychom si mohl velmi zjednodušeně představit jako obrovskou uzavřenou zavařovací sklenici – je to vlastně takové terárium, v němž má každá událost nějaké konsekvence. Loni sužovaly Austrálii velké požáry buše, během nichž se velká část jihovýchodní Austrálie proměnila ve zpustošenou vyprahlou krajinu. Většina kouře a prachu, který se při požárech uvolnil, byl unášen nad Tichý a Jižní ledový oceán, kde se vlivem povětrnostních podmínek promísil s jejich vodami.

Nová studie vědců, kteří porovnávali satelitní snímky s měřením v terénu, odhalila nečekaný nárůst množství fytoplanktonu v nejsevernější části Jižního ledového oceánu, v oblasti rozkládající se jihovýchodně od Austrálie.

Ač se může zdát přínosné, že došlo k takovému nárůstu života, který slouží jako potrava malým i těm největším obyvatelům širých vod, opak může být pravdou. Přemnožení fytoplanktonu může totiž z mořské vody udělat toxickou polévku, která je pro ostatní obyvatele oceánu devastující. Množství planktonu v dané oblasti bylo největší za dvacet dva let, během nichž probíhá jeho mapování.

Dalším zajímavým faktem je skutečnost, že k rozkvětu fytoplanktonu došlo v době, kdy je normálně jeho množství ve vodě poměrně nízké. Příval živin, které přivanul vítr z běsnících požárů, však vše převrátil naruby.

K těmto závěrům vědci došli díky trasování pohybu kouře v atmosféře, na jehož základě dospěli k závěru, že je právě jeho přítomnost v lokalitě zodpovědná za explozivní růst mikroskopických mořských řas.

Zajímavá je také rychlost reakce fytoplanktonu, která za požáry zaostávala o několik týdnů a v určitých lokalitách dokonce pouze o několik dní. Jen pro představu, během 8. ledna se do dané oblasti dostalo takové množství uhlíku a železa, které odpovídá úhrnu za čtvrtinu měsíce.

Další důkaz o skutečně bezprecedentní situaci přinesla jiná studie, v níž zcela jiný tým vědců odhaduje, že Australské požáry během jediného měsíce vyprodukovaly do atmosféry 715 miliónů tun oxidu uhličitého.

Na druhou stranu, plankton ukládá na dno oceánu oxid uhličitý rozpuštěný ve vodě, do níž se zase dostává z atmosféry. Podle vědců je možné, že naprostá většina emisí z požáru byla pohlcena mikro řasami, které je ve svých tělech uložily na dno oceánu. Ovšem schopnost fotosyntézy fytoplanktonu je ovlivňována množstvím faktorů, takže není jisté, kolik emisí bylo skutečně mikro řasami pohlceno.

Pro představu o enormní síle a produktivitě fytoplanktonu lze uvést, že změna v množství zachycených emisí byla asi taková, jako by byla celá Sahara proměněna na několik měsíců na vzkvétající pastviny.

Každá taková událost, při níž dojde k bezprecedentnímu nárůstu planktonu má potenciál vymazat ze světa tisíce živočichů a zanechat za sebou opuštěnou mrtvou zónu bez života. K tomu si připočtěte tisíce mrtvých živočichů, jež má na svědomí samotný požár. Je jisté, že velké katastrofy mají rovněž velké dopady na celé ekosystém. Vztah mezi mnohými z těchto událostí je odhalen často až zpětně, protože nejsou tak zřejmé, jako například zbarvení Novozélandských ledovců do hněda, což bylo také jedním z důsledků pekelného léta.

Související

Více souvisejících

Požáry Austrálie věda Požáry v Austrálii Klimatické změny emise Oceán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy