Loňské požáry v Austrálii zažehly populační explozi v Tichém oceánu

Prach a popel z požárů se rozptýlil nad oceánem, do jehož vod donesl živiny, které způsobily bezprecedentní nárůst fytoplanktonu. Celková oblast události předčila svou rozlohou celou Austrálii a její produktivita dosahovala travnímu porostu o rozloze Saharské pouště.

Planetu Zemi bychom si mohl velmi zjednodušeně představit jako obrovskou uzavřenou zavařovací sklenici – je to vlastně takové terárium, v němž má každá událost nějaké konsekvence. Loni sužovaly Austrálii velké požáry buše, během nichž se velká část jihovýchodní Austrálie proměnila ve zpustošenou vyprahlou krajinu. Většina kouře a prachu, který se při požárech uvolnil, byl unášen nad Tichý a Jižní ledový oceán, kde se vlivem povětrnostních podmínek promísil s jejich vodami.

Nová studie vědců, kteří porovnávali satelitní snímky s měřením v terénu, odhalila nečekaný nárůst množství fytoplanktonu v nejsevernější části Jižního ledového oceánu, v oblasti rozkládající se jihovýchodně od Austrálie.

Ač se může zdát přínosné, že došlo k takovému nárůstu života, který slouží jako potrava malým i těm největším obyvatelům širých vod, opak může být pravdou. Přemnožení fytoplanktonu může totiž z mořské vody udělat toxickou polévku, která je pro ostatní obyvatele oceánu devastující. Množství planktonu v dané oblasti bylo největší za dvacet dva let, během nichž probíhá jeho mapování.

Dalším zajímavým faktem je skutečnost, že k rozkvětu fytoplanktonu došlo v době, kdy je normálně jeho množství ve vodě poměrně nízké. Příval živin, které přivanul vítr z běsnících požárů, však vše převrátil naruby.

K těmto závěrům vědci došli díky trasování pohybu kouře v atmosféře, na jehož základě dospěli k závěru, že je právě jeho přítomnost v lokalitě zodpovědná za explozivní růst mikroskopických mořských řas.

Zajímavá je také rychlost reakce fytoplanktonu, která za požáry zaostávala o několik týdnů a v určitých lokalitách dokonce pouze o několik dní. Jen pro představu, během 8. ledna se do dané oblasti dostalo takové množství uhlíku a železa, které odpovídá úhrnu za čtvrtinu měsíce.

Další důkaz o skutečně bezprecedentní situaci přinesla jiná studie, v níž zcela jiný tým vědců odhaduje, že Australské požáry během jediného měsíce vyprodukovaly do atmosféry 715 miliónů tun oxidu uhličitého.

Na druhou stranu, plankton ukládá na dno oceánu oxid uhličitý rozpuštěný ve vodě, do níž se zase dostává z atmosféry. Podle vědců je možné, že naprostá většina emisí z požáru byla pohlcena mikro řasami, které je ve svých tělech uložily na dno oceánu. Ovšem schopnost fotosyntézy fytoplanktonu je ovlivňována množstvím faktorů, takže není jisté, kolik emisí bylo skutečně mikro řasami pohlceno.

Pro představu o enormní síle a produktivitě fytoplanktonu lze uvést, že změna v množství zachycených emisí byla asi taková, jako by byla celá Sahara proměněna na několik měsíců na vzkvétající pastviny.

Každá taková událost, při níž dojde k bezprecedentnímu nárůstu planktonu má potenciál vymazat ze světa tisíce živočichů a zanechat za sebou opuštěnou mrtvou zónu bez života. K tomu si připočtěte tisíce mrtvých živočichů, jež má na svědomí samotný požár. Je jisté, že velké katastrofy mají rovněž velké dopady na celé ekosystém. Vztah mezi mnohými z těchto událostí je odhalen často až zpětně, protože nejsou tak zřejmé, jako například zbarvení Novozélandských ledovců do hněda, což bylo také jedním z důsledků pekelného léta.

Související

Více souvisejících

Požáry Austrálie věda Požáry v Austrálii Klimatické změny emise Oceán

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

včera

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

včera

včera

včera

včera

28. března 2025 22:08

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy