Peking dnes s rozhořčením reagoval na rozhodnutí Evropského parlamentu udělit Sacharovovu cenu za svobodu myšlení vězněnému ujgurskému akademikovi Ilhamu Tohtimu. Tohti, který si v Číně odpykává doživotní trest za "separatismus", byl ve čtvrtek oceněn za své dlouholeté úsilí o zlepšení situace čínské menšiny Ujgurů.
"Doufám, že Evropa bude respektovat suverenitu čínské justice, nebude se vměšovat do vnitřních záležitostí Číny a nebude vyjadřovat uznání teroristovi," uvedla na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing.
Politický aktivista Tohti působil v minulosti jako profesor ekonomie na pekingské univerzitě Min-cu, specializované na etnické menšiny, a vystupoval jako otevřený kritik restriktivní politiky čínské centrální vlády v provincii Sin-ťiang, která je domovem ujgurské menšiny vyznávající převážně islám. Mezi Ujgury byl ale obecně považován za umírněný hlas a za osobnost podporující dialog.
V září 2014 byl Tohti shledán vinným ze separatismu a odsouzen k doživotí a zabavení majetku. Podle prokuratury na svých internetových stránkách Uighurbiz.net podněcoval etnickou nenávist a prosazoval ukončení čínské nadvlády nad Ujgurskou autonomní oblastí Sin-ťiang. Jeho uvěznění odsoudila řada západních vlád i Evropská unie.
Ujguři, kteří jsou jazykově a etnicky spříznění s Turky, si dlouhodobě stěžují na útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do Sin-ťiangu.
Nepokoje v oblasti, které Peking přičítá islamistům usilujícím o vytvoření samostatného státu s názvem Východní Turkestán, si za poslední roky vyžádaly stovky obětí. Pro centrální čínskou vládu je Sin-ťiang důležitou oblastí vzhledem k tomu, že oplývá energetickými zdroji a leží strategicky na hranicích s Indií, Pákistánem, Afghánistánem, Ruskem a dalšími středoasijskými státy.
Související
Podle Kremlu udělení Sacharovovy ceny Navalnému toto ocenění znehodnocuje
Navalnyj je letošním laureátem Sacharovovy ceny
Sacharovova cena , Čína , Ujgurové
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 1 hodinou
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
včera
Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové
včera
Americe se nelíbí, že ji Netanjahu neposlouchá. Prosazuje zájmy které se neshodují s USA, prohlásil Vance
včera
Írán oznámil uzavření Hormuzského průlivu. Útoky USA zlikvidovaly příměří, tvrdí
včera
Musk podnítil nepokoje v Belfastu. Odhalil slabinu sociálních sítí
včera
Rok od tragického zřícení letu AI171: Jediný přeživší se dodnes potýká s problémy. Stále neví, proč letadlo spadlo
včera
Spojené státy a dalších 20 zemí včetně Česka varují před útoky Íránu v Evropě
včera
Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla
včera
Mašínová si zachovala pevný charakter, ocenil prezident Pavel
včera
Útoky slibované Trumpem přišly. Írán tvrdí, že opět uzavřel Hormuzský průliv
včera
K dešti se přidají bouřky, vyplývá z předpovědi počasí na dnešek
10. června 2026 21:57
Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS
Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).
Zdroj: Jan Hrabě