Počet nakažených koronavirem Covid-19 stoupá i mimo epicentrum

Novým typem koronaviru se nakazily stovky vězňů v čínských věznicích, 100 nových případů dnes ohlásila také Jižní Korea, kde nemoci podlehl další člověk. Prudce tím stoupnul počet nakažených mimo provincii Chu-pej, jež je považována za epicentrum současné epidemie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Wu-chan
doporučujeme

Dvě nové oběti viru dnes oznámil také Írán. Koronavirus na svém území poprvé zaznamenaly Izrael a Libanon, zatímco Itálie ohlásila 16 nových případů nákazy. Epidemie silně dolehla na odbyt automobilů v Číně, jež je důležitým trhem i pro českého výrobce Škoda Auto.

V pevninské Číně podle posledních údajů podlehlo nemoci již 2236 lidí. infikovaných je přes 75.500, v údajích čínských úřadů však znovu panuje chaos. Provincie Chu-pej totiž ve středu přestala ve statistikách započítávat mezi nakažené pacienty ty, které diagnostikovala výpočetní tomografií (CT) místo důkladnějšími testy nukleových kyselin. Dnes však oznámila, že to bylo špatné rozhodnutí a některé vynechané jednotlivce do celkového počtu znovu zařadí. Jedná se zřejmě o stovky případů.

Čínské úřady dnes uvedly, že se virem nakazilo 234 lidí ve dvou věznicích v provinciích Šan-tung a Če-ťiang. Není jasné, kdy se u vězňů nákaza zjistila, jedná se však o největší nahlášený počet nových případů v pevninské Číně mimo provincii Chu-pej za poslední týden.

Na čínských sociálních sítích dnes vlnu kritiky vyvolalo video, na němž zdravotní sestra ve vysokém stupni těhotenství pečuje o pacienty v nemocnici ve městě Wu-chan, kde se nemoc poprvé objevila. Státní televize CCTV vykreslila ženu jako hrdinku, podle některých však nemocnice zdravotnici jen zneužívá k propagandě a riskuje její zdraví.

Prudký nárůst případů dnes zaznamenala Jižní Korea, kde se počet nakažených od čtvrtka téměř zdvojnásobil na více než 200. Úřady rovněž oznámily úmrtí druhého pacienta nakaženého koronavirem. Většina nemocných se objevila především u členů Ježíšovy církve Sinčchondži ve čtvrtém největším městě Tegu, jehož vedení přijímá výjimečná opatření ve snaze zamezit šíření viru.

Italské úřady během dneška zaznamenaly 14 nově nakažených v severním regionu Lombardie a dva další v sousední oblasti Veneto. Jsou prvními, kteří se virem nakazili na italském území. Mezi nemocnými je i pět zdravotníků. Úřady nyní vyzvali obyvatele tří malých měst asi 60 kilometrů jihovýchodně od Milána, aby nevycházeli z domů, zatímco lékaři testují na koronavirus stovky místních obyvatel.

Dvě další oběti koronaviru oznámil Írán, kde tak nemoci podlehli již čtyři lidé z celkových 18 potvrzených případů. Nákaza se poprvé objevila v Libanonu, kde testy prokázaly koronavirus u ženy, jež přijela ze zasaženého íránského města Kom.

První výskyt viru na svém území potvrdil také Izrael u ženy, kterou vláda evakuovala z výletní lodi Diamond Princess. Ta byla kvůli výskytu nákazy na palubě od začátku února 14 dní v karanténě v japonské Jokohamě. Z obřího plavidla se dnes vyloďují poslední cestující, u nichž se koronavirus v ochranné lhůtě neprokázal. Na palubě však zůstává přes 1000 členů posádky, kterým dvoutýdenní pobyt v izolaci teprve začíná.

Nejen kvůli koronaviru, ale i kvůli epidemii krvácivé horečky ebola ve východním Kongu se Světová zdravotnická organizace (WHO) potýká s nedostatkem peněz. Organizace dnes v Ženevě uvedla, že naléhavě potřebuje finanční prostředky.

Čínský svaz osobních automobilů (CPCA) dnes informoval, že v Číně se v první polovině února kvůli epidemii koronaviru meziročně propadl prodej osobních automobilů o 92 procent. Čína je přitom důležitým odbytištěm i pro českého výrobce Škoda Auto. Jeho odbory minulý týden vyjádřily obavy, že koronavirus v Číně ohrozí podnikání firmy.

Kvůli nákaze ve čtvrtek oslabily americké akcie v čele s technologickými podniky a klesly ceny ropy, investorům dělají starosti ekonomické dopady onemocnění. Kvůli obavám z dopadů epidemie poklesla v únoru ve Spojených státech i aktivita v sektoru služeb, zpracovatelský sektor spíše stagnuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na čínské farmě vypukl požár, rozšířil se do okolních lesů. 19 mrtvých

31.03.2020 07:42 Lesní požár v jihozápadní čínské provincii S'-čchuan si podle čínské státní agentury Nová Čína…

Nové případy koronaviru v Austrálii přibývají pomaleji, Nový Zéland…

31.03.2020 07:34 Austrálie oznámila, že zaznamenala zpomalení v počtu nových potvrzených případů nákazy koronavirem…

Pevninská Čína zaznamenala 48 nových případů koronaviru

31.03.2020 04:52 V pevninské Číně přibylo za pondělí 48 případů nákazy koronavirem, což zvrátilo klesající trend…

Ve Vietnamu se vyléčil Čech nakažený koronavirem

30.03.2020 20:12 Ve Vietnamu se vyléčil třiapadesátiletý Čech, který tam byl v lékařské péči po pozitivním nálezu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama