Šanghaj bude opět testovat na covid, jiné části Číny prodlužují uzávěry

V několika čínských velkoměstech, včetně Šanghaje, se objevila nová ohniska nemoci covid-19, kvůli čemuž místní úřady znovu zavedly hromadné testování a prodloužily uzávěry, které negativně ovlivňují život milionů lidí, informovala dnes agentura Reuters. Vládní řešení pandemie pomocí strategie takzvaného nulového covidu už v Číně vyvolalo protesty veřejnosti.

Šanghaj, finanční centrum Číny, se ještě plně nevzpamatovala z tvrdého dvouměsíčního lockdownu na jaře a už řeší další případy nákazy. Kvůli nim museli obyvatelé podstoupit hromadné testování nejen minulý týden, ale další se chystá také v několika následujících dnech. "Nemám slov, vypadá to spíše jako plýtvání prostředky, ale neřeší to skutečný problém," řekla jedna z obyvatelek Šanghaje jménem Wang, která se každý víkend podrobuje testům v místě bydliště.

Severočínské město Tchien-ťin, blízko Pekingu, v posledních měsících provedlo několik kol hromadného testování, aby předešlo výskytu nákazy. Místní úřady dnes nicméně uvedly, že poté, co objevily dva případy místní nákazy, opět otestují více než 12 milionů obyvatel.

V některých částech města Ču-ma-tien se lockdowny, ve kterých uvízlo více než milion lidí, prodlužují o několik dní až do úterý. Město hlásí i nadále desítky nových případů denně navzdory omezením, které místní správa nařídila minulý týden.

Jihozápadní město Čcheng-tu dnes pozastavilo provoz zábavních a kulturních podniků a rozšířilo tak působnost omezení, která se ještě o víkendu týkala jen několika okresů.

V hlavním městě Pekingu byly po týdnu s nulovým skóre dnes zjištěny dva místní případy - u jednoho člena posádky mezinárodního letu a jeho spolubydlícího. Úřady proto uzavřely celou budovu, kde dvojice bydlí.

Ve městě Kanton na jihu země pracovníci, kteří mají na starosti kontrolu covidových opatření, vylomili bez souhlasu obyvatel zámky u dveří několika bytů. Incident o víkendu vyvolal pobouření na čínských sociálních sítích. Úřady se dnes za nedopatření omluvily.

I když je počet nahlášených případů onemocnění v Číně, ve srovnání s rostoucí křivkou v jiných částech Asie, nepatrný, trvá čínská vláda neústupně na dodržování politiky nulového covidu, která spočívá v okamžité likvidaci ohnisek nákazy.

I přes přísná opatření se však v zemi nadále objevují nové případy. Opakující se rozsáhlé lockdowny mohou podle odborníků zvýšit tlak na druhou největší ekonomiku světa, která již ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu prudce poklesla. Na vině byla právě rozsáhlá omezení, jenž měla negativní dopad na průmyslovou výrobou a na ochotu lidí utrácet.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

Více souvisejících

Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy