Šéfkou diplomacie Nového Zélandu je Maorka, na obličeji má tradiční tetování

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová představila v pondělí novou vládu, kterou označila za "neuvěřitelně rozmanitou". Ministryní zahraničí byla jmenována Nanaia Mahutaová, která se tak stala první ženou z řad původního maorského obyvatelstva v této funkci.

Maoři jsou i mezi dalšími ministry. Vicepremiérem se stal Grant Robertson, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci, informovala agentura Reuters.

Nová šéfka novozélandské diplomacie Mahutaová upoutala pozornost světových médií svým tradičním maorským tetováním na obličeji.

'Ugly, uncivilised': Author's books pulled after comments on Nanaia Mahuta's moko kauae https://t.co/Ep7xKzXKyQ pic.twitter.com/JerAh4vRRS

— nzherald (@nzherald) November 3, 2020

Novozélandská strana práce vedená premiérkou Ardernovou zvítězila v říjnových parlamentních volbách s takovou převahou, že mohla sama vytvořit vládu. Přesto se rozhodla přizvat ke spolupráci svého dosavadního partnera - Stranu zelených.

Ardernová vyjádřila hrdost ohledně různorodosti své vlády, zároveň ale zdůraznila, že všichni jmenovaní byli vybráni kvůli svým schopnostem. "Je třeba zdůraznit, že tyto osobnosti byly jmenovány kvůli tomu, co mohou vládě přinést, a zároveň odrážejí Nový Zéland, který je zvolil," prohlásila premiérka.

Podle Ardernové bude prioritou její vlády obnova hospodářství, které utrpělo pandemií nemoci covid-19, a pokračující snaha zamezit šíření koronaviru v zemi, což se doposud Novému Zélandu dařilo. Nový Zéland od začátku epidemie zaznamenal jen něco přes 1600 nákaz koronavirem a 25 úmrtí s covidem.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland Nanaia Mahutaová (ministryně NZ) Maorové Jacinda Ardernová

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy