U Dháky v Bangladéši hoří potravinářský podnik, údajně zemřelo 52 lidí

Při požáru potravinářského podniku u bangladéšské metropole Dháky přišlo o život nejméně 52 lidí. Oznámila to dnes agentura AP, místní televize hovoří o 49 mrtvých. Podle AFP začalo v podniku Hashem Food and Beverage hořet ve čtvrtek v 17:00 místního času (13:00 SELČ) a plameny dosud nejsou uhašeny.

Pětipatrová budova byla uzavřena zevnitř a mnoho lidí se snažilo dostat se ven skokem z oken v nejvyšším patře.

AFP tvrdí, že oheň nebyl ani po 24 hodinách plně uhašen. "Jakmile bude oheň pod kontrolou, začneme hledat těla a zahájíme záchrannou operaci," sdělil mluvčí hasičů, který řekl, že až potom bude možné počet mrtvých potvrdit. Podle prvního odhadu hasičů zřejmě požár začal na místě, kde byly uskladněny silně hořlavé látky včetně plastů.

Bangladéšská televize Ekattor s odvoláním na jiného zástupce hasičů oznámila, že o život přišlo 49 lidí a že záchranáři už z budovy ohořelá těla vynášejí.

Podle zdrojů stanice Al-Džazíra je nejméně 30 lidí zraněno a na zprávy čekají stovky příbuzných. Policie původně ohlásila tři mrtvé, ale začalo jich rychle přibývat, když se hasiči dostali do nejvyšších pater.

Úřady zatím nevědí přesně, kolik lidí bylo uvnitř, ani kolik lidí se pohřešuje. Jeden ze zaměstnanců, jemuž se podařil dostat se ven, řekl, že když začalo hořet, byly uvnitř desítky lidí. "Ve třetím patře byly zavřené vchody k oběma schodištím. Jeden kolega mi řekl, že tam bylo 48 lidí, nevím, co se s nimi stalo," sdělil zaměstnanec citovaný Al-Džazírou. Jiný vypověděl, že spolu s dalšími kolegy utekl před plameny na střechu, odkud jim pomohli hasiči.

Agentura AP napsala, že Bangladéš má tragickou bilanci obdobných incidentů. V roce 2019 přišlo při požáru ve staré a hustě obydlené části Dháky o život 67 lidí, později toho roku pak oheň pohltil obchodní budovu a zabil 25 lidí. Při požáru textilní továrny na předměstí Dháky v roce 2012 zemřelo 112 lidí.

Související

Více souvisejících

Bangladéš Požáry

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy