Znásilňování či elektrické šoky. V novozélandských ústavech bylo zneužito 250 tisíc pacientů

V novozélandských státních a církevních ústavech bylo v letech 1950 až 2019 zneužito na čtvrt milionu dětí, mladistvých nebo zranitelných dospělých. Oznámila to dnes novozélandská vyšetřovací komise ve své průběžné zprávě. Nejčastěji zneužívání čelily děti od pěti do 17 let a mezi nejběžnější formy patřilo fyzické či sexuální zneužívání či elektrické šoky.

Například zaměstnanci v některých psychiatrických zařízeních nutili pacienty, aby znásilňovali pacientky, cituje zprávu agentura Reuters. Zneužívali rovněž lékařské procedury jako jsou elektrické šoky, které prováděli na genitáliích nebo nohách obětí. Zpráva dále zmiňuje nevhodná vaginální vyšetření, ale i urážky a rasově motivované verbální útoky.

Komise odhaduje, že obětmi zneužívání se stalo až 250.000 lidí, což je skoro 40 procent z celkového počtu 655.000 osob, které od 50. let minulého století prošly na Novém Zélandu ústavní péčí jako jsou sirotčince, domovy pro postižené či psychiatrické léčebny. Jednou z nejmladších obětí byl teprve devítiměsíční kojenec a nejstarší bylo v době zneužívání dvacet let.

"Někdy jsem podstupovala léčbu šoky dvakrát denně. Záznamy (říkají), že jsem oslepla, a večer jsem pak podstoupila další šokovou terapii," svěřila se autorům zprávy žena jménem Anne, která v roce 1979 ve svých sedmnácti letech pobývala v psychiatrické léčebně.

Průběžná zpráva dále praví, že nejvíce pravděpodobně trpěly maorské děti - vychází z faktu, že 81 procent zneužitých dětí v ústavní péči jsou právě Maorové a maorské děti tvoří 69 procent obyvatel ústavů. Představují přitom jen 16 procent novozélandské pětimilionové populace. Některé nábožensky orientované instituce se snažily "očistit" kulturní identitu Maorů ve své péči skrze sexuální a fyzické zneužívání, popisuje Reuters.

List The Guardian zároveň upozorňuje, že mezi oběti patří už tak znevýhodněné a marginalizované skupiny obyvatel, kromě Maorů také děti z chudých poměrů, postižení lidé či ženy a děti. "Zpráva zjistila, že mnoho dětí bylo odebráno z domova kvůli problémům spojeným s chudobou, ale vrátili se z ústavní péče těžce traumatizovány," píše deník.

Zpráva také hovoří o tom, že celkový rozsah zneužívání v ústavní péči byl nejspíše větší, než kdy podaří odhalit. A konstatuje, že k problému přispělo například nedostatečné prověřování zaměstnanců zařízení, chabý trénink a malý dohled vedení. Vyšetřovací komisi dosud kontaktovalo 1900 lidí, kteří čelili zneužívání v novozélandské ústavní péči, přičemž komise očekává, že další tisíce lidí se ještě se svým svědectvím přihlásí.

"Je to závažný a dlouhotrvající sociální problém, který musí být řešen," uvádějí autoři zprávy. Upozorňují zároveň, že zneužívání lidí v ústavní péči se děje i dnes. Královskou vyšetřovací komisi pověřila šetřením situace v roce 2018 premiérka Jacinda Ardernová se slovy, že země musí konfrontovat "temnou kapitolu" své historie.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland psychiatrie sexuální zneužívání Jacinda Ardernová pohlavní zneužívání dětí

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 16 minutami

před 39 minutami

před 53 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 58 minutami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy