Vládní strana novozélandské premiérky Jacindy Ardernové slíbila, že pokud vyhraje v říjnových volbách, zruší kontroverzní terapii, která se snaží u lidí měnit sexuální orientaci. Informovala o tom dnes agentura Reuters s tím, že vítězství Novozélandské strany práce se očekává.
"Léčba homosexuality je spojená s vážnými psychickými problémy, včetně deprese a úzkosti, nebo se sebevražednými sklony - proto bude v případě znovuzvolení labouristické vlády zakázána. Je to praktika, která ubližuje a je nevhodná v ohleduplné, inkluzivní a moderní zemi, kterou jsme," uvedl poslanec Novozélandské strany práce Tamati Coffey.
Takzvaná terapie pro změnu sexuální orientace podle zpravodajského serveru NZ Herald usiluje o změnu sexuální orientace u gayů, lesbiček, bisexuálů nebo transgenderových osob (LGBT), a to pomocí terapie, léků a dalších metod.
Agentura Reuteurs připomíná, že zatímco řada zemí ve světě od této terapie ustupuje, na Novém Zélandu má své zastánce. Terapise LGBT komunitu stigmatizuje, může obnášet i hypnózu nebo elektrické šoky. Zakázaly ji například některé americké státy, jako je Kalifornie, Colorado, New York či Washington.
Poslankyně Novozélandské strany práce Marja Lubecková přišla s návrhem zakázat terapii v roce 2018, když 20.000 lidí žádalo v peticích ukončení těchto praktik. Parlamentní výbor nicméně doporučil s rozhodnutím počkat s ohledem na svobodu slova a svobodu vyznání.
Současnou vládní koalici na Novém Zélandu tvoří spolu s Novozélandskou stranou práce, tedy labouristy, i Strana zelených a strana Nový Zéland především. Právě ta podle webu NZ Herald zákaz terapie nepodpořila.
Premiérka Ardernová naopak podpořila zákaz terapie už v minulosti. Ačkoli vyrůstala jako členka mormonské církve, odešla z ní právě na protest proti konzervativním názorům mormonů na LGBT komunitu a ze solidarity k homosexuálním přátelům.
Ardernová je favoritkou v parlamentních volbách, které se na Novém Zélandu uskuteční 17. října. Premiérka si získala podporu za zvládnutí epidemie covidu-19, ačkoliv opozice jí vyčítá nesplněné sliby.
Související
Události Petra Nutila: Užitečný idiot Fico a Manželství (už zase) jen pro někoho
Zeman by vetoval zákon, který by umožnil manželství lidem stejného pohlaví
homosexualita , Nový Zéland , LGBT+ , Jacinda Ardernová
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
před 1 hodinou
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
před 1 hodinou
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
před 3 hodinami
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
před 4 hodinami
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
před 5 hodinami
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
před 5 hodinami
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
před 6 hodinami
Trump se dnes sejde se Zelenským
před 7 hodinami
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
před 8 hodinami
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
před 8 hodinami
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
před 10 hodinami
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
včera
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
včera
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
včera
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
včera
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
včera
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
Americký prezident Donald Trump dnes vystoupil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Přestože jeho přílet provázely komplikace – prezidentský speciál Air Force One se musel krátce po startu vrátit kvůli „menší závadě na elektroinstalaci“ – Trump dorazil do švýcarského letoviska včas. Na pódium vstoupil za potlesku zaplněného sálu a svůj projev zahájil slovy, že přichází s „fenomenálními zprávami“ z Ameriky.
Zdroj: Libor Novák