Severokorejská média zveřejnila snímky vůdce KLDR Kim Čong-una, který se po spekulacích o jeho zdravotním stavu poprvé od 11. dubna objevil na veřejnosti. Kim byl u slavnostního otevření nové továrny na hnojiva ve městě Sunčchon severně od metropole. Na fotografiích je kromě usmívajícího se Kima vidět i jeho mladší sestra Kim Jo-čong.
"Kim Čong-un se za zvuků uvítací melodie zapojil do slavnostní události. Všichni účastníci mu bouřlivě provolávali slávu," napsala agentura KCNA. Na jedné ze zveřejněných fotografií Kim přestřihává červenou pásku, na druhé si spolu se zástupci továrny prohlíží nový provoz. Na obou snímcích působí Kim odpočatě a v dobré náladě.
Šestatřicetiletý Kim se na žádné veřejné akci neobjevil tři týdny, o jeho programu nepsala ani státní média. Tak dlouhá nepřítomnost zavdala popud ke spekulacím o tom, zda Kim není vážně nemocný. Americká televize CNN minulý týden s odvoláním na nejmenovaný zdroj z americké vlády uvedla, že severokorejský vůdce podstoupil operaci a je ve vážném stavu. Webový portál Daily NK, který údajně získává informace od severokorejských přeběhlíků, napsal s odkazem na své zdroje, že se Kim zotavuje po "kardiovaskulárním chirurgickém zákroku". Tato tvrzení ovšem popřela jihokorejská vláda a poté i americký prezident Donald Trump.
Jihokorejský ministr pro sjednocení v úterý prohlásil, že důvodem Kimovy státnické pauzy jsou možná jeho obavy z nákazy koronavirem.
Poté, co se zprávy o Kimově veřejném vystoupení objevily, se novináři během pátečního brífinku v Bílém domě obrátili s žádostí o komentář na prezidenta Trumpa. "Raději bych to ještě nekomentoval," řekl Trump. "Máme k tomu co říci, ale uděláme to, až nastane vhodný čas," dodal.
Kimova nepřítomnost na veřejnosti se začala v médiích poprvé řešit poté, co se nezúčastnil oslav narozenin jeho dědečka a zakladatele KLDR Kim Ir-sena 15. dubna, což je v zemi důležité výročí. V poslední době proto analytici dokonce psali i o možných Kimových nástupcích v čele země. Jedním ze zmiňovaných jmen byla právě i jeho sestra Kim Jo-čong, která bývá v poslední době označována za číslo dvě v mocenské hierarchii Severní Koreje a která se také zúčastnila bratrových schůzek s americkým či čínským prezidentem.
O vážném zdravotním stavu či dokonce smrti severokorejského diktátora se hojně spekulovalo i v roce 2014, kdy se Kim na veřejnosti neobjevil dokonce 40 dní.
Související
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
Svět řeší nástupce Kim Čong-una. Poprvé v dynastii to nebude muž
Kim Čong-un , Severní Korea (KLDR)
Aktuálně se děje
před 53 minutami
CNN: Školu, v níž zahynulo 168 dětí, zřejmě zasáhla americká raketa Tomahawk
před 2 hodinami
Experti: Svět stojí na prahu největšího ropného šoku v historii. Světová ekonomika čelí masové energetické krizi
před 3 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina na žádost USA vyslala na Blízký východ experty, budou chránit americké vojenské základny
před 3 hodinami
Z bláta do louže. Modžtaba je krutější než Alí Chameneí, Trump o jeho jmenování věděl, tvrdí Íránci
před 4 hodinami
Vláda odmítla opatření k rostoucím cenám paliv kvůli válce v Íránu. Zabýváme se jen situací doma, prohlásil Babiš
před 5 hodinami
NATO sestřelilo další íránskou raketu mířící do Turecka
před 6 hodinami
Spojenectví s Putinem shořelo spolu s íránskými rafinériemi. Za sliby o neochvějné podpoře se skrývá parazitování
před 7 hodinami
Svět se změnil a kompromisy škodí. Von der Leyenová chce radikální změnu Evropské unie
před 8 hodinami
Trump poprvé nastínil, kdy ukončí válku proti Íránu
před 8 hodinami
Tvář útoku na Írán. Hegseth se nedokázal vymanit z původního povolání, napříč světem vyvolává zděšení i kritiku
před 9 hodinami
Trump rozpoutáním války v Íránu uvrhnul svět do chaotického víru destrukční politiky
před 10 hodinami
Cena ropy překonala hranici 100 dolarů za barel. Čeká se prudké zdražení paliv, zasedne G7
před 12 hodinami
Počasí se na pohled změní. Bude jako v dubnu, uvedli meteorologové
včera
Metro by ještě v březnu mohlo opět stavět na všech stanicích linky B
včera
Britská monarchie ukončí pronájem domu pro Andrewa. Rozhodl on sám
včera
Trump říká, že Írán chtěl ovládnout Blízký východ. Jsme napřed, komentoval operaci
včera
Česká televize vrací úder. Tvrzení končícího Moravce odmítá
včera
Sáblíková se loučila s kariérou stylově v Heerenveenu. Aplaudovala jí zaplněná hala
včera
Íránci mají zůstat doma. Ohrožuje vás vlastní režim, vzkazují jim Američané
včera
Politici reagují na Moravcův konec. Opozice bude bojovat za nezávislou ČT
Na dnes oznámený konec moderátora Václava Moravce v České televizi reagují i politici. Šéf občanských demokratů Martin Kupka slíbil, že jeho strana bude pečlivě hlídat dění kolem veřejnoprávní televize. Piráti nechtějí dovolit, aby ČT potkal osud, jaký je znám například ze sousedního Slovenska.
Zdroj: Jan Hrabě