Austrálie dnes vyzvala Rusko, aby jí vydalo trojici mužů, které soud v Nizozemsku ve čtvrtek uznal vinnými ze sestřelení civilního letadla na lince MH17 z Amsterodamu do malajsijské metropole Kuala Lumpur a poslal je na doživotí do vězení. V letadle zahynulo v létě 2014 všech 298 lidí, z nichž téměř čtyři desítky měly australské občanství. Australský premiér Anthony Albanese rozsudek vítá, i když vydání odsouzených není pravděpodobné, uvedla agentura Reuters.
Soud v Haagu potvrdil ve čtvrtek závěr mezinárodního týmu vyšetřovatelů, podle kterého se malajsijské letadlo zřítilo po zásahu raketou z ukrajinského území, které měla pod kontrolou ruská armáda. Soud za to poslal do vězení tři muže a jednoho zprostil viny. Muži byli souzeni v nepřítomnosti.
"Vyzýváme Rusko, aby vydalo odsouzené, aby si mohli odpykat tresty uložené soudem za jejich hanebný zločin," uvedla australská ministryně zahraničí Penny Wongová. Podobnou výzvu vyslovil také premiér Albanese.
Rusko označilo rozhodnutí soudu za politicky motivované a podle stanice BBC je velmi nepravděpodobné, že by trojici mužů vydalo do Nizozemska. Předpokládá se, že odsouzení pobývají na ruském území. Doživotní trest by si podle soudu měli odpykat Rusové Igor Girkin a Sergeje Dubinskij a ukrajinský občan Leonid Charčenko.
Související
Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
Trvalo to téměř 11 let. Rusko je podle úřadu OSN zodpovědné za sestřelení letu MH17
Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014) , Austrálie
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 1 hodinou
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 2 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 3 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 3 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 4 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 5 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 5 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 7 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 7 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 8 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 10 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
Český hydrometeorologický ústav vydal varování před ledovkou, která se může vytvořit už během dnešního večera. Komplikace hrozí především v severních a severovýchodních Čechách, konkrétně v Ústeckém a Libereckém kraji. Přechod studené fronty sem přinese nejen sněžení, ale místy i mrznoucí mrholení nebo déšť, což může na silnicích a chodnících vytvořit nebezpečný kluzký povrch. Riziko těchto nebezpečných srážek by mělo pominout během noci na neděli.
Zdroj: Libor Novák