Z otevřených zdrojů zjistil ruskojazyčný servis britské stanice BBC ve spolupráci se serverem Mediazona jména více než 11.000 Rusů, kteří přišli o život během invaze na Ukrajinu. Mezi potvrzenými oběťmi je i 500 vojáků, kteří byli do bojů vysláni na základě mobilizace vyhlášené ruským prezidentem Vladimirem Putinem loni v září. BBC podotýká, že skutečné ruské ztráty na životech budou výrazně vyšší.
"K 6. lednu jsme mohli potvrdit informace o 11.009 zabitých vojácích a důstojnících," uvádí BBC. Podle nejkonzervativnějších odhadů ve skutečnosti na Ukrajině padlo nejméně 22.000 ruských vojáků. Podle amerických analýz celkové ruské ztráty, do nichž se počítají mrtví, ranění a pohřešovaní, dosahují nejméně 99.000. Nezahrnují ovšem i ztráty na straně Luhanské lidové republiky a Doněcké lidové republiky, dvou separatistických útvarů bojujících proti Kyjevu po boku Ruska.
BBC také zjistila, že o život přišlo 539 vojáků mobilizovaných po 21. září. Mezi ně ovšem nejsou započítány oběti ukrajinského novoročního útoku na Makiijivku v Doněcké oblasti. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že o život při něm přišlo 89 vojáků. O tom, že šlo o mobilizované, Moskva původně sama informovala, pak ale tato informace zmizela. Podle ukrajinských novinářů a ruských prokremelských blogerů mrtvých ale mohou být stovky. BBC ovšem ještě nezjistila jejich identitu, a tak je nezahrnula do své statistiky.
Zahrnuto je do přehledu naopak 39 mobilizovaných Rusů, o nichž stanice ví, že přišli o život ještě na území Ruské federace. Podle oficiálních údajů zemřeli nejčastěji kvůli problémům se srdcem, v důsledku nešťastných událostí nebo po nadměrné konzumaci alkoholu. Sami mobilizovaní říkají, že na bojišti jejich jednotky mají vysoké ztráty kvůli intenzivnímu a přesnému ostřelování z ukrajinské strany, nedostatečnému výcviku, špatné koordinaci mezi jednotlivými jednotkami nebo problémům s komunikací a mapami.
V posledních dvou měsících je ruským regionem, odkud pocházel největší počet potvrzených obětí, Krasnodarský kraj ležící na jihu země. BBC podotýká, že o 40 procentech úmrtí se informace neobjevily v médiích nebo na sociálních sítích, podařilo se je získat jedině díky výzkumu na hřbitovech, které navštěvují dobrovolníci a pořizují fotografie čerstvých hrobů. Druhým regionem s největším počtem padlých je Dagestán, třetím pak Burjatsko. Nepoměrně nízký je počet obětí připadající na Moskvu. Sociologové v této souvislosti uvádějí, že toto rozložení odráží ekonomickou nerovnost mezi ruskými regiony.
Americký předseda sboru náčelníků štábů Mark Milley minulý měsíc řekl, že Rusko i Ukrajina v nynější válce přišly o asi 100.000 vojáků. Mezi tyto ztráty počítal mrtvé a zraněné.
Ukrajinská média dnes informovala, že poradce prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak tvrdí, že na ruské straně je více než 300.000 zabitých nebo raněných vojáků. "Rusko se dostalo do takového stavu, že je mu jedno, jestli ztratí 100, 200 nebo 500 tisíc (lidí)," řekl Podoljak.
Související
Stubb: Příměří na Ukrajině letos nehrozí. Nejdřív na jaře
Rusko stále častěji cílí na vlaky: Útoky na ukrajinskou železniční síť se zintenzivňují
válka na Ukrajině , Ruská armáda
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Napětí v Asii stoupá. Japonsko hrozí vojenskou reakcí, Čína k ostrovům posílá jednotky
před 2 hodinami
Stubb: Příměří na Ukrajině letos nehrozí. Nejdřív na jaře
před 4 hodinami
Podporovala Trumpa, teď od něj čelí výhrůžkám. Napětí mezi členy MAGA v USA narůstá
před 5 hodinami
Válka pro ně neskončila: Hluboko pod troskami Rafáhu číhají desítky bojovníků Hamásu
před 6 hodinami
Trump zvažuje rizika a přínosy sesazení Madura
před 8 hodinami
Počasí: Příští týden do Česka přijde sníh. Objevit se může i v nížinách
včera
Německo chystá rázný krok proti Číně: Chce zakázat rizikové technologie
včera
Trump couvá. Kvůli rostoucím cenám ruší některá cla
včera
170 000 dolarů za minutu. Proč je Saúdská Arábie největší překážkou v řešení klimatické krize?
včera
USA Venezuelu vojensky porazí jednoduše. I tak ale může operace skončit katastrofou jako v Afghánistánu
včera
UNRWA: Do Gazy může dorazit 6000 humanitárních náklaďáků. Izrael je dovnitř nepustí, příměří navzdory
včera
Šlágr české fotbalové ligy plné diváckých nepříčetností. Tvrdík se za škody omluvil
včera
Nepříjemnost pro fotbalovou reprezentaci. Proti Gibraltaru nebude moct tým počítat s Provodem
včera
Česká fotbalová reprezentace v těžké depresi. San Marinu byla schopná dát jen jeden gól
včera
Orbánova tvrzení o vítězství na Trumpově summitu zakrývají rostoucí pochybnosti o jeho moci
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Zazněly modlitby za Sněmovnu i dobré vztahy se Slovenskem. Česko se rozloučilo s Dominikem Dukou
včera
Exploze, které roztrhly ruské plynovody, vyvolávají v Evropě rozkoly i po letech
včera
Rusko stále častěji cílí na vlaky: Útoky na ukrajinskou železniční síť se zintenzivňují
včera
Jak se rodí vláda? Ministerské posty mají dostat Metnar a Zůna
včera
Česko se loučí s kardinálem Dominikem Dukou zádušní mší ve Svatovítské katedrále
V sobotu se v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě koná poslední rozloučení s kardinálem Dominikem Dukou, emeritním arcibiskupem pražským. Duka zemřel 4. listopadu ve věku 82 let. Zádušní mše, která začíná v 11 hodin, bude celebrována současným pražským arcibiskupem Janem Graubnerem. Vedle široké veřejnosti se obřadu účastní i řada významných osobností z veřejného života.
Zdroj: Libor Novák