Severní Korea (KLDR) by bez váhání použila veškeré dostupné prostředky, včetně jaderných zbraní, pokud by byla napadena Jižní Koreou nebo jejím spojencem Spojenými státy, varoval severokorejský vůdce Kim Čong-un podle státních médií.
Kim Čong-un toto prohlášení učinil ve středu při návštěvě výcvikové základny speciálních sil na západě hlavního města Pchjongjang, jak uvedla severokorejská agentura KCNA.
„Pokud se nepřítel pokusí použít ozbrojené síly k narušení suverenity KLDR, KLDR bez váhání použije všechny dostupné útočné síly, včetně jaderných zbraní,“ citovala Kima KCNA.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un by v případě použití jaderných zbraní proti Jižní Koreji riskoval pád svého režimu. Toto varování vyslovil v úterý jihokorejský prezident Jun Sok-jol.
Jun pronesl toto varování během svého projevu na vojenské přehlídce, která se konala na letecké základně v Soulu u příležitosti výročí založení jihokorejské armády.
„Pokud se Severní Korea pokusí použít jaderné zbraně, naše armáda odpoví rozhodně a zdrcujícím způsobem... Tento den bude znamenat konec severokorejského režimu,“ prohlásil jihokorejský prezident. Zároveň zdůraznil sílu bezpečnostního spojenectví mezi Soulem a Spojenými státy, které mají v Jižní Koreji rozmístěno desetitisíce vojáků.
Na přehlídce jihokorejská armáda poprvé představila svou největší balistickou raketu Hyunmoo-5, schopnou ničit podzemní bunkry. Sílu spojenectví mezi Jižní Koreou a USA demonstroval přelet amerického bombardéru B-1B, který doprovázely jihokorejské stíhačky F-15K.
Přelet amerického bombardéru kritizovalo severokorejské ministerstvo národní obrany, uvedla severokorejská státní agentura KCNA. Pchjongjang také prohlásil, že jeho armáda je „plně připravena se bránit“.
V září Severní Korea poprvé zveřejnila záběry svého zařízení na obohacování uranu, které navštívil Kim Čong-un. Během této návštěvy vyzval k rozšíření počtu centrifug s cílem exponenciálně zvýšit produkci jaderných zbraní.
Podle jihokorejské špionážní služby je KLDR schopna ze svých zásob vysoce obohaceného uranu a plutonia vyrobit dvouciferný počet jaderných zbraní.
Související
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
Severokorejští hackeři zřejmě pronikli do softwaru, který využívají tisíce společností
Severní Korea (KLDR) , Kim Čong-un
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
před 1 hodinou
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
před 2 hodinami
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
před 3 hodinami
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
před 3 hodinami
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
před 4 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
před 5 hodinami
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
před 6 hodinami
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
před 7 hodinami
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
před 8 hodinami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 9 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
Evropský parlament vyslovil ostrý nesouhlas s působením maďarského eurokomisaře Olivéra Várhelyiho, když v rámci hlasování o schválení rozpočtu unie poukázal na závažná a vleklá manažerská pochybení v jím vedeném úřadě.
Zdroj: Libor Novák