Počet obětí rozsáhlých lesních požárů na Havaji překročil stovku a růst bude i nadále, alespoň to očekávají úřady na ostrově Maui. Místa zasažená plameny se chystá navštívit americký prezident Joe Biden, jehož vláda čelí v souvislosti s katastrofou kritice.
Počet mrtvých dosáhl čísla 106, pohřešováno je stále 1300 osob. Úřady identifikovaly prvních pět obětí, přičemž dvě z nich už jmenovaly. Jde o čtyřiasedmdesátiletého Roberta Dyckmana a o pět let staršího Buddyho Jantoce. Oba žili ve městě Lahaina, které bylo plameny zničeno z 80 procent. Informovala o tom BBC.
Guvernér Josh Green zopakoval, že bilance bude konečná až za několik dní. "Vyjadřujeme hlubokou soustrast rodinám, které začínají dostávat informace o svých blízkých," prohlásil další zástupce místní správy Richard Bissen.
Americký prezident Joe Biden v úterý sdělil, že s manželkou Jill hodlá navštívit Havajské ostrovy, jakmile to bude možné. Americká vláda čelí kritice za nedostatečnou reakci. Hlava státu vysvětlila, že cestu zatím odkládá, protože veškeré úsilí je třeba věnovat humanitární pomoci.
"Nechci stát v cestě. Byl jsem na řadě míst, kde se stala pohroma. Chci si být jistý, že nenarušíme probíhající záchranné práce," uvedl Biden. Do pomoci na místě se podle něj má zapojit i armáda a pobřežní stráž.
Přírodní katastrofa na Havaji je v tuto chvíli pátým nejtragičtějším lesním požárem v historii Spojených států amerických, přičemž všechny požáry s tragičtější bilancí se odehrály před více než sto lety.
Související
Proč se požáry v Los Angeles nedaří zastavit? Živí je "ďábelské větry"
Požáry v Kalifornii už spálily plochu o velikosti Paříže. LA může začít vypínat elektřinu
Požáry v USA , havajské ostrovy , Joe Biden
Aktuálně se děje
před 59 minutami
„Pokus, za který nic nedáme.“ V Ománu začínají kritické rozhovory mezi USA a Íránem
před 2 hodinami
Počasí bude o víkendu deštivé, místy napadne nový sníh
včera
Kdo nahradí Si Ťin-pchinga? V Číně se spekuluje o nástupci i útoku proti Tchaj-wanu k udržení moci
včera
Macinka snížil pomoc Ukrajině na třetinu. Msta na lidstvu, reaguje Lipavský
včera
„50 dolarů, když jej uvidíte do konce.“ Film Melanie Trumpové je propadák, návštěvnost se zřejmě navyšuje uměle
včera
Ekonomika roste, hypotéky ale nezlevní, rozhodla ČNB. Nejistotou je válka na Ukrajině
včera
Myslím, že bych měl jít do nebe, prohlásil Trump. Vykonal prý „obrovské množství dobrých“ věcí
včera
Do roku 2050 téměř vymře třetina známých druhů zvířat, varují vědci. Vytváří obří biotrezor
včera
Náhrada za Turka? Byl bych lepší ministr než Pavel prezident, tvrdí podnikatel Richard Chlad
včera
Kyjev a Moskva si vyměňují zajatce, potvrdil Zelenskyj. Ruský útok se po vypnutí Starlinku hroutí
včera
Británie se po zveřejnění Epsteinových dokumentů zmítá v krizi. Pod Starmerem se láme větev
včera
Unikát letošní olympiády: Sportovci obdrží nejdražší medaile v historii her
včera
Macinka je připraven být dva roky dvojministrem. Ve volbách očekává porážku Pavla
včera
Zelenskyj řekl, kolik ukrajinských vojáků zemřelo od začátku války
včera
Je hotovo. Umělá inteligence dosáhla lidské úrovně, tvrdí část vědců
včera
Jan Darmovzal popsal drastické podmínky venezuelského vězení. Dodnes má zdravotní problémy
včera
OSN stojí před kolapsem, varoval Guterres. Podle nejhorších scénářů nastane za pár měsíců
včera
Svět spadnul do nejistoty. Jaderné smlouvy exspirovaly, jaderný konflikt hrozí víc než kdy dřív
včera
Zimní počasí nabídne jinou tvář, naznačuje předpověď na příští týden
4. února 2026 22:00
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
Česká výprava nebude chybět na zimních olympijských hrách, které v pátek vypuknou v Itálii. Na slavnostním zahájení bude zemi reprezentovat prezident republiky Petr Pavel. Pražský hrad už odhalil celý program jeho návštěvy na největší sportovní události letošního roku.
Zdroj: Jan Hrabě