Biden vyčetl Trumpovi setkání s Orbánem. Ochráním demokracii, řekl prezident

Tématem v rámci americké předvolební kampaně se stala i aktuální návštěva maďarského premiéra Viktora Orbána v USA. Setkal se s ním totiž bývalý prezident Donald Trump, za což svého soupeře zkritizoval úřadující prezident Joe Biden. 

Orbán se v pátek na návštěvě USA setkal s exprezidentem Donaldem Trumpem v jeho rezidenci Mar-a-Lago na Floridě, informovala AP. Maďarský premiér zveřejnil na instagramovém profilu video, na němž se zdraví s Trumpem a předává obrovskou kytici květin jeho ženě Melanii.

"Podpora pro rodiny, boj proti ilegální migraci a snaha postavit se za svrchovanost našich národů - to je společný základ pro spolupráci mezi konzervativními silami v Evropě a USA," napsal Orbán na sociální síti X před setkáním. Podle zástupců Trumpova volebního týmu se diskutovalo o otázkách týkajících se Maďarska a Spojených států. 

Trumpovo setkání s Bidenem neuniklo úřadujícímu prezidentovi Joeu Bidenovi. "Víte, s kým se setká dnes v Mar-a-Lago? S Orbánem z Maďarska, který otevřeně řekl, že nevěří ve funkčnost demokracie, že je pro diktaturu. Já vidím budoucnost, ve které demokracii neoslabíme, ale ochráníme ji," řekl prezident během předvolební akce v Pennsylvánii. 

"Stále jsem přesvědčen, že kdyby byl Trump zvolen prezidentem USA v roce 2020, válka na Ukrajině, která nyní trvá již třetí rok, by nevypukla a řešení blízkovýchodního konfliktu by se našlo mnohem rychleji," komentoval schůzku šéf maďarské diplomacie Péter Szijjartó.

Související

Donald Trump

Jak chce Trump dosáhnout okamžitého ukončení války? Kus Ukrajiny dá Rusku

Bývalý americký prezident Donald Trump dlouhodobě prohlašuje, že by byl schopen válku na Ukrajině ukončit prakticky ihned. V soukromí ale dodává, že by mohl ruskou invazi ukončit nátlakem na Kyjev, aby se vzdal části svého území ve prospěch Moskvy. S odvoláním na zdroje obeznámené s plánem o tom v neděli informoval americký deník The Washington Post (WP).

Více souvisejících

Donald Trump Viktor Orbán Joe Biden

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy