Ramalláh - V izraelské nemocnici zemřel v noci na dnešek otec palestinského dítěte, které před týdnem uhořelo při žhářském útoku u města Nábulus na Západním břehu Jordánu. Informují o tom zahraniční agentury. Čin přisuzovaný židovským extremistům odsoudili izraelští vládní politici i opozice jako nepřípustný teroristický akt.
Žháři v noci na 31. července zapálili dva domy ve vesnici Kfar Duma a zanechali na nich nápisy svědčící o tom, že šlo o akt pomsty. V jednom domě byla čtyřčlenná rodina. Osmnáctiměsíční Alí Davábša uhořel a jeho rodiče a čtyřletý bratr utrpěli popáleniny na 70 až 90 procentech těla.
Rodina dnes byla informována, že v izraelské nemocnici podlehl svým zraněním Alího otec, Saíd Davabšá. Pohřben bude ještě dnes, řekl podle agentury AP Alího strýc Násir Davábša.
Palestinská samospráva připsala odpovědnost za útok izraelské vládě. Palestinské radikální hnutí Hamas vyhlásilo v reakci den zloby a oznámilo, že od této chvíle je legitimním cílem jakýkoli Izraelec. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás řekl, že se Izrael bude za tento nový zločin zodpovídat před Mezinárodním trestním soudem (ICC).
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil v nemocnici bratra uhořelého chlapce a v telefonátu s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem slíbil, že izraelské úřady útočníky najdou a postaví před soud.
Související
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
Izrael zlikvidoval velitele íránského námořnictva, který stál za blokádou Hormuzského průlivu
Izrael , palestina , útok žhářů na palestinské rodiny
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Hegseth uprostřed války vyměňuje jednu z ústředních postav armády
před 1 hodinou
Už ani korunu. Turek naznačil, že Hnutí Duha přijde o peníze od ministerstva
před 1 hodinou
Astronauti už opravdu míří k Měsíci. Mise Artemis II pokračuje
před 2 hodinami
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
před 3 hodinami
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
před 4 hodinami
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
před 5 hodinami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 5 hodinami
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 6 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 8 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
včera
Policie přichystala velikonoční opatření. Jde o prevenci, zdůraznila
Na Velikonoce se připravují i strážci zákona. Lidé se musí připravit na zvýšenou přítomnost policistů na frekventovaných místech či na silnicích. Policie zdůrazňuje, že se jedná o preventivní opatření.
Zdroj: Jan Hrabě